Yeni Konular

Gördüğümüzü Sandıklarımız ve Algı

03109e90da33b67184ccbc60257f7121Gördüğümüzü Sandıklarımız ve Algı

Pek çoğumuzun yaptığı bir eylem görmek… Bu yazıda sosyal medyada çok konuşulan kişiden kişiye farklı gözüken elbiseyle ilgili ve görmemizde farklılıklara sebep olan konulara bakmaya çalışıcağız. 

 

Önce göze kabaca bakalım. Gözlerimizi incelediğimizde ön kısmı kamera lensi gibi gelen ışığı kırarak retina tabakasında net bir görüntü oluşturur. Bu retina tabaksında ışık alıcı hücreler ışığı alır ve elektrik sinyallerine dönüştürür ve beyne iletir. Beyin yorumlar ve ne görülmesi gerektiğine karar verir. Aslında giden görüntüler de terstir. Beyin bunları düzeltir. Baktığımız nesneyi farklı görmemizin veya hiç görememizin nedenleri bu aşamlarda oluşan problemlere bağlıdır.

 

Problemlerden bir tanesi kör nokta, elektrik sinyallerini alır ve beyne iletir dedik. Peki kırılan ışığın düştüğü noktada alıcı hücre yoksa ? İşte o zaman o nesneyi göremeyiz. O nesne oradadır ama beynin yokmuş gibi algılar. Görme olayı gerçekleşmemiş olur.

 

Bir diğer problem, duyu organlarımızın zamanla yorulduğunu biliriz. Genel itibariyle bahsedecek olursak bir odaya girdiğimizde aldığımız kokuyu belli bir süre sonra alamayız. Burada koku almaçları yorulur ve artık koklamayı bırakır. Gözde de yorulma gerçekleşir. Bazen arkadaşlarımızdan filan duyarız, şu resimdeki adama 30 sn bak daha sonra duvara bak filan şeklinde. Yaptığımızda orda bir adam olmamasına rağmen onu orada görürüz. İşte bunun sebebi bu ışık alıcı hücrelerin yorulması yeni görüntü gelmese bile geliyormuş gibi sanmasından kaynaklanır. Hatta bazı resimler renksizdir. Sen duvara baktığında onu renkli görürsün. Bunun da sebebi beynin o resmin renksiz olmaması gerektiği kanısına varmış olmasıdır. Şimdiye kadar gördüğü çoğu fotoğrafta renkli gördüğü için onuda renklendirir.

 

Bir diğer problem, bu elektrik sinyalleri beyine gider dedik peki beyinin algısı değişirse orda göründüğünden daha farklı bir şey gösterirse ? Çoğu kişinin yanıldığı noktada budur elbise olayında da büyük oranda bunun olduğunu düşünüyorum tabi bilim insanları daha iyi bilir. Çoğu kişi  algıladıkları görüntünün görsel olarak gördüklerinin aynısı olduğunu düşünür. Ama beyinimiz algı aşamasında orda var olan şeyin önceki deneyimlerinden de yola çıkarak ordaymışçasına ve ya hiç orda değişmişçesine gösterebilir. Bazen yolda yürürken dalıp gittiğiniz zamanlarda bir arkadaşınız yanınıza gelip ‘Naber’ dediğinde başınızı kaldırdığınız anda buda kim filan diye ilk anda tanıyamıyabilirsiniz. İşte buda beynimizin algısıyla alakalı. Çoğu zaman bunların farkına varamayabiliriz çünkü hepimizin görme duyusu hemen hemen aynı çalışır. Bu elbise olayı mesela farkına varabildiğimiz ilginç bir örnek.Burada önceki deneyimlerimizin büyük etkisi olabilir.

 

Elbise ye baktığımızda bir gölge ve arkada bir ışık görüyoruz.Burada ışıma ve yansıma olaylarıda devreye giriyor biraz. Kimisi ışımadan dolayı mavi-siyah derken, kimiside gölgeden dolayı sarı-beyaz olarak algılar. Bazı kişiler sabitlenip kalmaz bi sarı-beyaz bi mavi-siyah olarak görebilir o anki beyninizin yorumuna göre.

 

http://web.mit.edu/persci/people/adelson/checkershadow_illusion.html

 

Buda ünlü Adelson tahtası burada da benzer bir durum var. A ve B alanları aynı renkte olmasına rağmen gölgeden dolayı biz birini beyaz birini gri tonlarında görüyoruz.

 

Unutmayalım gördüğümüz şeyler aslında sadece gördüğümüzü sandığımız şeylerdir. 🙂

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri Charles Spencer yani “Charlie” Chaplin çok kişilikli çok yeteneli bir kişiliğe …

Bir cevap yazın