Yeni Konular

Gözlerinizi Bilgisayar Ekranından Koruma Yolları

Gözlerinizi Bilgisayar Ekranından Koruma Yolları

Uzun müddette bilgisayar, akıllı cep telefonu ve teknolojik cihazların kullanımı birçok insanda bilgisayar görme sendromunu ortaya çıkarır. Buna aynı zamanda dijital göz kasılması da denmektedir. ABD’li araştırmacıların yaptığı bir çalışma ile bu sorunu ortadan kaldıracak ve azaltacak yöntemler açıklanmıştır. Araştırmacılara göre bu sorunu ortadan kaldırmak için ipuçlarını dikkate almak önemlidir.

Ekran-basindayken-gozleri-daha-az-kirpmak-goz-kuruluguna-neden-olur

– Gözlerinizi korumak için gözlerinizi kırpın, ekrana bakıldığında gözlerin kurumasını engelleyen göz kırpma hareketi unutulmaktadır. Göz kırpmayı hatırlamak zor olsa da, sürekli göz kırpmanız gerektiğini göz kırparak hatırlayabilirsiniz. Böylece gözleriniz kurumaz.

 – Bilgisayar ekranında okuduğunuz yazı puntolarını büyütün. Bu sayede gözlerinizi zorlamamış olursunuz. Küçük içerikleri okumak için yakınlaşmak gerekir. Aynı zamanda küçük cihazlarda da ekranın içine kadar girdiğimiz olur. Fakat bu durum baş ağrısı ve yorulmanıza sebep olur.

– Kendinize bilgisayar başında kısa süreler oluşturun. En fazla 20 dakika kuralına uyun. Kendinizi sınırlayın ve 20 dakikada bir başka aksiyonlar gerçekleştirin. Ya da dinlenin. Bilgisayar kullanırken aynı zamanda çevrenizdeki nesnelere bakarak, dikkatinizi dağıntın. Gözünüz bu sayede sürekli bakılan cisimden etkilendiğinde farklı yönlere çekilerek kısa da olsa dinlendirilmiş olur.

– Gözlerinizi dinlendirin. Uzun süre ekrana baktıysanız, beyaz bir yere veya beyaz bir kağıda bakabilirsiniz. Bu sayede gözleriniz dinlenmiş olur. Parlama karşıtı filtreler veya bilgisayarınızın ışığını kısın. Bu sayede gözünüzün rahatladığını görebilirsiniz. Fazla parlaklık gözü en çok yoran durumdur. Bu yüzden bilgisayar’ınızın veya kullandığınız cihazların ışığını daima kısın.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın