Yeni Konular

Graham Bell Olmasaydı

Alexander Graham Bell Olmasaydı Ne Olurdu

Hayatımızdaki büyük zorlukları her geçen gün gelişen teknoloji ve yapılan icatlar sayesinde rahatça atlatabiliyoruz. Hiç düşününüz mü Edison, Wright kardeşler veya Alexander Graham Bell gibi mucitlerin keşif yapmadığını. Keşfedilen birçok icat hayatımızda kilit rol üstlenmekte. İçerisinden en önemlisinde telefonun keşfidir. Peki, Graham Bell olmasaydı ne olurdu?

graham-bell-telefon

Öncelikle size telefonun keşfinden bahsedelim. Graham sağırlarla ilgili çalışmaları seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş, “armonik telgraf” adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini bulmuştu.

graham-bell Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu. A.G.Bell ve Elisha Gray adındaki iki mucit, elektriğin kullanılarak ses iletimi gerçekleştiren ayrı ayrı birer cihaz geliştirdiler. Her iki mucit de birkaç saatlik farklarla icat ettikleri cihazla ilgili patent ofisine müracaat etmişlerdi. Bu süreçte patenti ilk alan Bell oldu. Sonraları telefonun icadıyla ilgili büyük gürültü yapan bir hukuk mücadelesi yürüttüler.  Bell 9 mart 1876 tarihinde telefonun patentini aldı. Telefonla yapılan ilk görüşme 10 Mart 1876 tarihinde, Boston’da Exeter Place’deki 5 no’lu binada yapıldı. Bell, yardımcısını arayarak “ Buraya gel Watson, sana ihtiyacım var” diyerek ilk telefon görüşmesini yapmıştır. Bilindiği gibi tüm keşiflerin ilk adımı olan merak ile insanlık adına büyük bir adım atmış oldu. Yani Graham Bell olmasaydı telefonun icadı çok daha geç yahut hiç olmayabilirdi.

graham-bell-olmasaydi

Ancak yaşanan tarih ve tecrübeler ile Graham Bell olmasaydı da telefon icat edilebilirdi. Çünkü yapılan büyük buluşların arkasında başka resimlerinde olduğu mucitlerin sıfırdan ortaya bir icat çıkarmadığı ortada. Teknoloji gelişerek büyümekte ve bu her zaman bir birinin üstüne çıkarak ilerlemekte. Örnek vermek gerekirse telefonun icadı telgrafa, televizyonun icadı radyoya veya internetin icadı ağ bağlantılarına dayanmaktadır. Buradan hareketle Bell olmasa da telefonun keşfi olurdu.   

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir