Yeni Konular

Güçlü Hafızanın Sırları

guclu-hafiza

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bir araştırmayı baz alan bilim insanları, insanların beyninin CA4 bölgesi geniş olan kişilerde geçmişi daha net hatırlama özelliğinin olduğunu iddia etmişlerdi. Yeni bir araştırmaya göre ise ; beyindeki benzer anıları aynı şekilde biriktiriliyor. Araştırmaya göre ise, belli bölgedeki beyin yüzeyi daha geniş olan kişilerde, geçmişi daha net ve iyi hatırladıkları da ileri sürülüyor. Son dönemde yapılan araştırmalarda ise, bilim adamları, dört ortak anıyı paylaşarak 15 kişinin beynini görüntüledi. Daha sonra ise ” PNAS ” adlı dergide yayımlanan çalışmada, anıların beynin ” hipokampus ” bölgesinde yer alan ” CA3 ” adlı özel olan bu bölümde üst üste biriktirildiği de belirtildi.

 

Anılar Çakışıyor

Araştırma kapsamında ise 15 kişiye dört adet kısa film gösterildi. Filmlerde farklı olay iki farklı bölgede geçmekteydi. Araştırmaya katılanlardan ise beyinleri görüntülenirken bu olayları 20 kere anımsamaları söylendi. Görüntülenme sırasında ise hipokampusun diğer bölgelerinde etkinlik görülmezken, CA3 bölgesinde fark edilebilir birçok bellek hareketliliği de görüntülendi. Öte yandan anıları hatırlamakta zorluk çekenlerin anılarının üst üste çakıştığı da gözlendi. Araştırmacılar gözlem sırasında çalışmaya katılanların CA3 bölgelerini de ölçtüler. CA3 bölgesinin genişliğinin anıların üst üste dizilmesinde ya da insanların anımsama zorluğu çekmesiyle ilgili olduğu gözlendi.

 

Hücreler Önemli Değil

Günlük hayatta insanların en çok nerede ve kiminle zaman geçirdiği gibi önemli anıları depoladığı biliniyor. İnsanlar gerektiğinde ise bu anıları yeniden hatırlıyorlar. Fakat bazı insanlarda bu konu daha başarılı oluyor. Önceki araştırmalarda anılarını iyi hatırlayan insanların beyin hücrelerinden kaynaklandığı da görülmüştür.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın