Yeni Konular

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Güneş Lekelerinden Korunmanın Yolları

Güneş lekeleri, UVA ve UVB zararlı ışınların, cilt dokusunda yaratmış olduğu lekelerdir. Güneş lekeleri, korunmasız olarak uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde görülen özellikle burun, alın ve yanak bölgesinden başlayarak, sırt, kol ve bacaklara yayılan, çil görünümündeki lekelerdir. Özellikle yaz mevsiminde görülen bu lekelerden birtakım önlemler alarak, korunmak mümkündür.

Güneşin zararlı ışınları, cildin ph’ını etkiler. Ciltte kuruluğa, tahrişe, lekelere, hatta ileri derecede yanıklara, cilt hastalıklarına ve kansere sebep olabilir. Güneşin, yararlı etkilerinden belirli sürede faydalanıp, zararlarına karşı ise önlem almak gerekir.

gunes-lekeleri

Güneş Lekelerine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Güneş lekelerinden korunmak için yapabilecekleriniz içinde ilk olarak güneşin tam tepede dik açı ile yansıdığı saatler olan 10.00 ve 16.00 arası güneşe çıkmamak veya güneşlenmemektir.

Güneş koruyucu kremleri, sadece deniz ve havuz kenarında değil dışarı çıkarken de kullanmak gerekir. Evden çıkmadan 20 dk. öncesi sürülmeli ve her 2 saatte bir tekrarlanmalıdır.

Güneş lekelerinden korunmak için şapka, gözlük, şemsiye kullanılmalıdır. Koyu renk kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

Havuzdan veya denizden çıktığınızda suyun cildinizde leke oluşturmaması için mutlaka duş almanız gerekir.

Biriken güneş ışınlarını, ciltten uzaklaştırmak ve ciltte yarattığı kuruluğu engellemek için gün sonunda duş almak ve sonrasında uygun nemlendiriciler kullanmak gerekir.

gunes-lekelerine-karsi-alinacak-onlemler

Bol su içmek, cildi içeriden besleyecek, güneşin yarattığı olumsuz etkilere karşı koruyacaktır. Ciltte oluşan kuruluk, hücrelerin alışverişini ve beslenmesini bozar. Dolayısı ile cilt hücreleri, kendini savunamaz önce kurumaya sonra tepki olarak cilt lekeleri oluşmaya başlar. Özellikle yaz mevsiminde su tüketimi arttırılmalı, bol meyve ve sebze tüketilmeli, gerekirse vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Güneşin zararlı ışınları, cildin savunma mekanizmasını bozar. Cilt tahrişe bağlı kurur sonra renk bütünlüğünü kaybeder. Renk bütünlüğünün bozulması ile cilt lekeleri oluşur. Zararlı ışınların yarattığı, büyük hasarlara karşı önleminizi alın ve cilt sağlığınızı koruyun.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir