Yeni Konular

Günlük Hayatta Kolaylıkla Yapılabilecek Egzersizler

10ddcaa4311bc415130b71d95836ef5cGünlük Hayatta Kolaylıkla Yapılabilecek Egzersizler

Spor faydalıysa neden sallıyoruz. Günlük hayatta kolaylıkla yapılabilecek egzersizler ve fayları azımsanmayacak kadar fazla. Günümüzdeki gibi endüstriyel toplumlarda neredeyse zamanımızın 4/3 masa başında ve ne yazık ki oturarak geçiriyoruz. Toplum olarak da en bilindik klişemizzamanımız yok, spora ayıracak vaktim yok gibi hemen hemen her gün birçok kişiden duyduğumuz cümleler. Sağlık için spor dendiğinde herkes hak veriri sağlık olsun gerisi önemli değil diye. Ama iş spor yapmaya geldiğinde aman kim yapacak der geçeriz. Oysa kamu spotları başta olmak üzere gazeteler,dergiler bir çok televizyon yayını,doktor tavsiyeleri sürekli spor yapma konusunda tavsiyelerde bulunsa da bir türlü eyleme geçemeyiz.

Bunun için günlük,rutin hayatımızı çok değiştirmeden yapabileceğimiz birkaç egzersiz  var. Çok geniş anlamda spor yapamıyorsak ya da zamanımız yoksa bu egzersizlerle az da olsa sağlıklı yaşam adına bir şeyler yapılabilir.

 yuruyus Yürüyüş: Öncelikli olarak sindirimi kolaylaştırması bakımından önemlidir. Kandaki yağ oranını düşürür. Yorgunluk durumunu engeller zinde olmanızı sağlar. Endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak motive olursunuz daha keyifli olursunuz. Kan basıncını düzenler. Kemiklerin dayanıklılığını arttırır. Solunum kapasiteniz artar. Kalp kasını kuvvetlendirdiği için koroner arterlerin kan dolaşımını kolaylaştırır. Özellikle hızlı ve tempolu olarak açık alanda temiz hava da yapılan yürüyüşler aerobik egzersizi için mükemmel bir seçimdir.

 

kosu Koşu: vücudun dinamizmini sağlamak için tek başına yapılabilen bir egzersiz türü sayılabilir. Koşmak için fazla enerji harcandığı için yaklaşık olarak bir kilometrede yaklaşık 100 kalori harcanmaktadır böylece fazla kilolarınızdan da rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca metabolizma hızı gün içerisinde vücudun ortalama yaktığı kalori ile de doğrudan bağlantılıdır. Ayrıca koşmak kalbi kuvvetlendirir ortalama kalbimiz bir günde 100 bin kere atar ve gece de çalışır. Günlük yaşamında koşuya önem veren bir kişi koşudan sonra dinlenme sırasında nabzı düşer ve yılda ortalama 30 bin atış tasarrufunuz olur. Koşu esnasında vücudun tüm kasları çalıştığı için vücut kaslarının tamamı güçlenir.

 

yuzme Yüzme:  Yüzmeyi diğer kara sporlarından farkı, kara sporlarını yapmanın belirli kıstasların var olması spor yapmayı önleye bilmektedir. Ama spor yapmayı önleyecek derecede fiziksel problemi olan kişiler tarafından bile kolayca yapılabilmesidir. Yüzmenin fiziksel faydalarının yanı sıra insan psikolojisine de önemli etkileri vardır.  Özelikle düzenli olarak spor amaçlı yüzen çocuklarda gelişme dönemlerinde kişiliklerinde pozitif faydalar sağlamaktadır. Özellikle kendine güvenen, hırslı, herhangi bir iş yaparken. konsantrasyonu yüksek, disiplinli, programlı, aktif bireyler olmasında çok büyük katkıları vardır.

 

bisiklet Bisiklet: Kalp-solunum gelişiminde önemlidir. Sağlıklı akciğerlere sahip olmak demek solunum yolu rahatsızlıklarına da daha dirençli olmak demektir. Vücudunuzda sürekli kan pompalanması tansiyonunuzu da düzenlemek demektir. Özellikle orta ve yüksek düzeyde bisiklete binmek kalp atış hızınızı yükseltir metabolizma düzene girer özellikle bayanların sorunu olan bacaklardaki kötü görüntü sebebi olan selülitlerin oluşumunu engeller düzgün ve kaslı bir bacaklara sahip olmanızı sağlar. Özellikle menapozdan sonra artış gösteren osteoporoz riskini ve ürogenital kanser riskini de azaltmaktadır.

 

Şunu unutmayalım ki sağlık konusunda önlem almak tedaviden önce gelir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir