Yeni Konular

Günlük Küçük Tasarruflar Bütçenize Büyük Katkı Sağlar

           TASARRUF ETME YÖNTEMLERİ

 Tasarruf aslında sadece bütçemize fayda sağlamak için değil gerek doğal kaynaklarımız gerekse çevremiz için oldukça gerekli şeylerden biri. Yalnızca kazanç sağlamak için yapmamalı bunu bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Öyle ki bilinçli bir tüketici olarak hem kendimize hem çevremize faydamız büyük olacak. Günlük küçük tasarruflar büyük fayda sağlar ve bu doğrultuda ihtiyaçlarınızı daha kolay karşılamanızı sağlayarak bütçenize destek olmasına sebep olursunuz. Peki nedir bu günlük küçük tasarruflar bir bakalım.

gunluk-tasarruflar

 

Elektrikli eşyaları gece 12’den sonra çalıştırın

Hepimiz biliyoruz ki bütçemize en çok ağırlığı faturalar vurmakta. Teknolojının gelişmesi ile hemen hemen her işimizi elektrikle görüyor onu kullanmaktan geri kalamıyoruz. Yaşamsal faaliyetlerimizin büyük çoğunluğunu giderdiğimiz elektriği kullanmadan edemeyiz ancak bilinçli kullanarak faturanın yarı yarıya inmesini sağlayabiliriz. Bu yöntemlerden ilki aciliyeti olmayan ve elektrik ile çalışması gereken her aleti gece 12den sonra çalıştırmanız. Bunlar bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, ütü vs. olabilir.

Tasarruflu ampul kullanımı

Günlük küçük tasarrufların bir diğeri ise ampul kullanımı, evinizi aydınlatan birden fazla ampulün kullanımı yerine tasarruflu ampulü kullanarak sıradan olanların yarısından bile daha düşük enerji tüketimine sebebiyet verebilirsiniz.

ampul-tasarrufu

Su tüketimi

Bazen dişlerimizi fırçalama traş olma yada bulaşık yıkama esnasında suyu açık bırakarak nasıl aktığını anlayamayız halbuki o esnada akıtılan su miktarı bir belki birden fazla damacana suya eşit oranda olabiliyor. Bunun için yaşam kaynaklarımızdan en gerekli olan suyu daha bilinçli kullanmalıyız.

su-tuketimi

Oda termostatı

Henüz bilmeyenleriniz için çok gerekli bir öneri olan oda termostatının ne olduğunu açıklayalım.  Oda termostatı Kombilerde yaşama mekanındaki sıcaklığı belirleyerek bu seviyeye geldiğinizde kombiniz otomatik olarak kapanıyor böylelikle yaklaşık %30lara kadar tasarruf etme imkanı buluyorsunuz.

 

 

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir