Yeni Konular

Günümüzün Hastalığı Astım ve Belirtileri

2015-06-25_172702Günümüzde küreselleşen bir dünyanın toplumu var. İklim değişiklikleri, mevsimlerin kaybolmaya yüz tutuşu, geri dönüşümü olmayan bir doğa vb. birçok faktör insanları ve insan sağlığını tesiri altına almış bulunmaktadır.

Küresel bir dünyada yaşıyor olmak insanlarda çeşitli solunum hastalıklarına neden olmaktadır.  Temiz bir havaya hasret kalan akciğerlerimiz nefes alıp vermede zorluk çeker bazen. Solunum yollarında daralma veya iltihaplanmadan dolayı meydana gelen nefes almaktaki zorluğa ‘’astım hastalığı’ ’denir. Nefes darlığı, öksürük, hırıltı, göğüs kafesinde sıkışma hissi astım hastalığının belirtilerinden bazılarıdır. Astım hastalığı dünyada oldukça sık görülen kronik bir hastalıktır. Astım tanısına çocuklarda en çok 4-5 yaşlarında, yetişkinlerde ise 30’lu yaşlarda rastlanmaktadır.

Astım hastaları, normal insanlara göre nefes almakta zorlandığı için daha çabuk yorulur ve hareket kabiliyeti azdır. Astım hastaları için temiz hava yani dumansız hava sahası şarttır. Yatak odaları sürekli havalandırılmalı ve temiz tutulmalıdır. Hatta yatağın çarşafı, yastığı ve yastık kılıfı da temiz olmalı ve sık sık yıkanmalıdır. Astım hastalarının bulunduğu ortamlarda sigara içilmemelidir. Sigara dumanı astım hastaları için oldukça tehlikeli olup hatta bu hastalığı tetikleyici etki göstermektedir. Hamile olan bayanlarda sigara dumanından uzak durmalıdır. Aksi takdirde doğacak çocuklarda da astım hastalığı saptanabilir.

2015-06-25_173010

Astım hastaları çantalarında bir rahatlatıcı spreyle gezmek zorunda kalır çoğu zaman. Astım teşhisi konulduktan sonra konulan ilk ilaç tedavi yöntemi rahatlatıcılardır. Sonrasında hastalığın ilerleme kaydetmemesi için önleyici ilaç tedavisi uygulanır. Eğer hastalık çok fazla ilerlemiş ise nöbetleri sona erdirmek ve anında müdahale etmek için acil ilaçlar kullanılır. Astım hastaları ilaçlarını diğer hastalara göre daha uzun süreli ve düzenli kullanmalıdır.

Toplumumuzda çok çeşitli hastalıklar mevcuttur. Çoğu zaman çevresel etkenlerinde tetiklediği bu hastalıklar günlük yaşantımızı sıkıntıya sokabilir, bizi huzursuz edebilir. Astım gibi kronik bir hastalık da kişinin günlük hayatını zorlaştırır. Astım hastaları sigara dumanı olan yerlerden ziyade temiz hava sirkülasyonu olan yerlerde bulunmalı ve düzenli spor egzersizleri yapmalıdır. Düzenli spor vücudumuz için oldukça etkin bir ilaçtır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın