Yeni Konular

Güzel Bir Yaz Tatlısı; Saray Lokumu

f8cf224a2dba57bf49919ae0178dc5f6Güzel Bir Yaz Tatlısı; Saray Lokumu

Saray lokumu tatlısı, canınız tatlı çektiğinde veya misafir geleceği zaman yapacağınız oldukça güzel bir tatlıdır. Görünüşü tıpkı lokumlara benzediği ve çok hoş bir görüntüsü olduğu için, bu ismi almıştır.

Sütlü muhallebi ve Hindistan cevizi ile yapılan saray lokumu, tadı damağınızda kalacak bir lezzettir. Yumuşak kıvamlı bir tatlı olması sebebi ile, büyük küçük herkesin damak zevkine hitap eder. Hem sütlü bir tatlı oluşu, hem de oldukça hafif bir tatlı oluşu nedeniyle, tam bir yaz tatlısıdır. Kahve ile ikram edilebilen bu tatlı, güzel sohbetlerin bir numaralı aktörüdür.

Hazırlanışı oldukça kolay ve fazla vakit almayan saray lokumu tarifi ile, sevdiklerinize güzel bir tatlı ziyafeti çekebilirsiniz. Tatlının muhallebisi bir gece önce hazırlanırsa, daha etkili bir kıvam alacaktır. Böylelikle şekil vermesi kolaylaşacak ve tatlı dağılmayacaktır.

f8cf224a2dba57bf49919ae0178dc5f6

Misafirlerinize gönül rahatlığı ile sunabileceğiniz bu tatlı, hem damak zevkine hem de göze hitap edecektir. Yapmış olduğunuz hoş ve zarif saray lokumları, yedikten sonra vazgeçemediğiniz tatlılar arasına girecektir. Boşuna dememişler, ‘Tatlı yapmak, bir sanat eserine benzer, şekil vermek ise marifet ister’ diye. Biraz el becerisi, biraz özen ve dikkat ile, ortaya nefis görünümde lezzetler çıkarmak, aslında o kadarda zor değildir. Sadece biraz sevgi ve emekle hazırlanan sunumlar, herkesin gönlünde yer edecektir.

Saray lokumu için gerekli olan malzemeler

1 kilo süt, 150 gr tereyağı, 1,5 su bardağı toz şeker, 1,5 su bardağı un, 100 gr Hindistan cevizi, 1 paket vanilya, 1 su bardağı badem.

Saray lokumunun yapılışı

Bir tencerenin içerisine tereyağını koyarak, erimesini sağlayın. Eriyen tereyağının içerisine unu ilave ederek, yavaş yavaş kavurun. Un kokusu gidene kadar kavurma işlemine devam edin. Kavrulan unun üzerine toz şeker ve vanilyayı ilave edin. Sütü yavaş yavaş ekleyerek, devamlı karıştırın. Muhallebinin topaklanmaması ve dibinin yanmaması için devamlı karıştırmaya özen gösterin. Kaynayan ve kıvamını alan muhallebiyi, ocaktan alın.

Cam bir dikdörtgen tepsinin içerisine Hindistan cevizi serperek, her tarafına eşit gelecek şekilde yayın. Pişirmiş olduğunuz muhallebiyi, cam tepsideki Hindistan cevizlerinin üzerine dökerek, tepsinin içine yayıp üzerini düzeltin.

Biraz ılıdıktan sonra, buzdolabına kaldırarak soğuması için bekletin. Daha kıvamlı olması ve şekil alması için, bir gece buzdolabında bekletebilirsiniz.

Buzdolabından çıkardığınız muhallebiyi, geniş olan tarafından ince şeritler halinde düzgün bir şekilde kesin.

Kesmiş olduğunuz şeritleri, ortadan ikiye bölün ve rulo modelini alacak şekilde dikkatlice sarın.

Yapmış olduğunuz saray lokumlarını, hindistancevizine bulayarak servis tabağının üzerine dizin. Her birinin üzerine bir tane badem yerleştirerek, servis yapabilirsiniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın