Yeni Konular

Haftaya Dinamik Başlamanın Yolları

2016-04-13_163218HAFTAYA DİNAMİK BAŞLAMANIN YOLLARI

Günümüzde stres ve negatif dolumlar neticesinde yaşanabilecek depresyon, trauma gibi  kötü sonuçlarla karşılaşmanın neticesinde çevremizde, gazete ve tv haberlerinde yaşanan kötü sonuçlara zaman zaman hepimiz şahitlik edebiliyoruz. Yaşanan iş stresi veya işsizlik stresi, yoğun tempo, evde ve iş yerlerinde yaşanabilen ortam bozuklukları, trafik stresi, özellikle haberlerde veya yakın çevremizde modumuzu düşüren,  hayatımıza olumsuz etkilerde bulunabilecek olan güncel olaylar, bazen biz farkında olamasak ta enerjimizi emebilir. Oysaki tehlike çanları çalmadan önce, stresle baş edebilmek,  pozitif dolumlar sayesinde mümkün.

 

Bunun için oluşturulabilecek iyi ve doğru ortamlar sayesinde, kendimizle ilgili doğru orantıda yapabileceklerimize başlayabiliriz. Haftanın tüm yorgunluğunu üzerimizde hissettiğimiz cuma akşamları bu atılımın başlangıcı olabilir. Her şeyden önce, pozitif dolumda birçok şeyde olduğu gibi, kendimizi iyi tanımakla mümkün olacak bir konudur. Kendimizi tanımak derken kastettiğimiz, örneğin kimisi dostlarla vakit geçirmeyi severken, kimi insan da tek başına kalarak kafa dinlemeyi tercih edebileceği kişisel seçimleridir.  Bazı insanlar alış-veriş ederek mağazalar arasında gezerken ya da kitapçıların raflarını karıştırırken dinlenebileceği gibi, bazısı da evde çiçeklerini budarken, ya da seçtiği hafif müzik eşliğinde kitabını okurken dinlenebilmektedir. Buradan yola çıkarak ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. Örneğin sizde dışarıda dolaşırken dinlenmeyi sevenlerden seniz bunu gözden geçirebilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken şey, gireceğiniz trafiğin, ya da gürültülü yemek veya kafe ortamlarının buna ne kadar değebileceğini kestirmek olmalı. Dinlendiğinizi farz ediyorken, kendinizi daha yorgun bir şekilde evde bulabilir, yani bir kandırmacanın içinde olabilirsiniz. Durup bir an kendinizi dinlemenizi tavsiye ederiz. Aman canım şimdi mis gibi cuma gecesi, göz göre-göre elden gidiyor diye gecenin ilerleyen saatlerinde bu duruma yanacaksanız, hiç durmayın, üzerinize smart casual tarzında rahat bir şeyler geçirin ve sokağın yolunu tutun deriz. Ama gerçekten parmağınızı kıpırdatamayacak bir haldr, fiziksel ve ruhsal bir yorgunluk içindeyseniz, biraz durun, daha elinize geçecek kocaman ve dinlenmiş bir cumartesi günü ve gecesi ne güne duruyor? deriz… O halde, evde hafif ve midenizi yormayacak bir akşam yemeği yiyerek, sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.
Cumartesi sabahına uyandığınızda kendinizi biraz daha iyi hissediyor olmanız gerek. İstediğiniz kadar uyumak, ya da uyumamak sadece sizin tasarrufunuza kalmış. Eğer uyuyarak dinlenmeyi sevenlerdenseniz bunun için ev sakinlerine küçük bir uyarıda bulunabilir ve hafta sonu sabah saatlerinde gürültü istemediğinizi nazikçe beyan edebilirsiniz. Geceden telefonunuzun sesini kısmanızı da önerebiliriz. Bu tarz uyku dinlentileri için, yatak odanızda sunscream tarzı güneş ışığını geçirmeyen perdelerden de faydalanabilirsiniz. Ama baktınız ki vakit erken ve sizde kendinizi dinlenmiş ve dinamik hissediyorsunuz, o zaman yakınınızdaki yeşil alanlarda kuş cıvıltıları arasında yapılacak düşük tempolu bir koşu, bedeninize giren bol oksijen sayesinde seratonin hormonunuzu yükseltecek ve gayet iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer isterseniz bu vakti spor salonunda da değerlendirebilirsiniz. Ardından mutlaka iyi bir kahvaltı gerek. İsterseniz dışarıda sevdiklerinizle edebileceğiniz sıkı bir kahvaltı, isterseniz de ev ortamında edebileceğiniz sıcak bir kahvaltı, haftanın olmazsa olmazıdır. Kahvaltı da protein açısından bol yumurta, çinko, potasyum, kalsiyum, demir, magnesyum, fosfor, kalsiyum gibi zengin içerikli  meyvelerden  muz yemenizi ve sizi zinde tutacak portakal- mandalina tarzı  kalsiyum içerikli meyve sularından tüketmenizi öneririz. Evde pozitif bir dinlenti veya kahvaltı köşesi yakalamanız için de bir önerimiz var. Evinizin bir bölümünü (dışa bakan bir pencere, duvar köşesi ya da balkon olabilir) apartman sakinlerinden de izin alarak, yere kadar hebesibe ya da cam panel küpeşte sistemlerinden kaplatırsanız çok güzel bir kış veya yaz bahçeniz olacaktır. Burayı ve ön tarafını yeşilliklerde doldurup, böylece evinizde kendinize ve sevdiklerinize pozitif bir dolum köşesi yaratabilir, akşam üstüleri burada, sıcak çikolatalarınızı ve çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.
Cumartesi öğleden sonrası dinlenmişliğin en güzel anı olabileceğinden, sosyal aktivite ve paylaşımlarınızı bu güne ayırmanızı öneririz. İstediğiniz yerlere gidip, istediğiniz kadar uzaklaşarak, istediğiniz kişilerle olabilirsiniz. Önemli olan tek şey istediğiniz şeyleri yapıyor olmak ve faydalı hormonların seviyesini yükseltmek. Pazar günü konusunda kendinizi kısıtlamayın ama yine de biraz tasarruflu olmanızda fayda var zira yarından itibaren koca bir hafta sizleri kucaklayacak. Umutlu olup, her zaman pozitif düşünmeye gayret edin. Buna karar verin ki alışkanlık halini alsın. En kötü anınızda bile sizden daha kötü halde olanlar vardır. Bunu sakın unutmayın. Yataktan iyi bir haftaya başlayacağınızdan emin olmanın umudu ve keyfiyle kalkın. Offfffff !!!   yarın iş var yine düşüncelerini, pazar sendromlarını kafanızdan silip atın. Unutmayın ki bunlar insanların uydurduğu düzmeceler. Çok şükür sağsınız, iyisiniz ve sevdiklerinizde öyle. Bundan büyük mutluluk olur mu? Diye her enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anda, sesli-sesli kendinizce bu son cümleyi tekrar edebilirsiniz. Yine hafif bir spor ve iyi bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Pazar gününün kahvaltı seansı dillere destan olmalı. Sevdiklerinizle, aile ya da eve kahvaltıya davet ettiğiniz dostlarınızla, ya da dışarıda ettiğiniz bir brunch la da olabilir. Ama yalnız kalmayın ve uzun-uzun tadını çıkartın. Hoş sohbetler edin, çayınızı kahvenizi, meyve suyunuzu yudumlayın, gazetelerinizi karıştırın, keyfini sürün. Bu gün pazar ve sizden büyüğü yok. Pazar günü çok evden açılmanızı ve trafiğe bulaşmamanızı önerme sekte yine keyif sizin. Evinizin yakınlarında ki mesire yerlerinde aldığınız iyotlu deniz havası size iyi gelebilir. Ya da yine trafiğe bulaşmadan, evinizin yakınlarındaki küçük bir restoranda yiyeceğiniz yemekten daha iyisi ne olabilir ki? Hem böylece istediğiniz saatte eve gidip sevdiklerinizle güzel bir film izleme fırsatını da yakalayabilirsiniz. Hatta belki de eve giderken bir kutu dondurma ve birazda mısır alabilirsiniz. Filmin yanında iyi gidecektir ne de olsa.

 KÜÇÜK BİR NOT: Tabii bütün burada saydıklarımızın hepsi ve daha çoğu, iyi bir ev ortamından geçer. Eğer bir aileniz  ya da bir birlikteliğiniz varsa, sık sık konuşarak hayatı paylaşın. Negatif duyguların ve agresyonların birikmesine izin vermeyin.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın