Yeni Konular

Hamilelikte Demir Eksikliği

Hamilelikte Demir EksikliğiHamilelikte Demir Eksikliği

Hamileyken mutlaka demir takviyesi almalısınız. Özellikle aşırı çay tüketilen ülkemizin kadınlarında yoğun demir eksikliği varken bu eksiklik iki canlı olan gece kadında daha da artmakta ve demir eksikliğine bağlı anemi görülmektedir. Uzmanlar hamileliğin en geç 4. Ayından itibaren demir takviyesine başlanması gerektiğini vurguluyorlar.

Demir eksikliği ve Kansızlık

Hamilelerde demir eksikliğinin görülmesi durumunda paylaşılan kanın yerine geri üretilememesi gibi sıkıntılar baş gösterebiliyor. Bu da kansızlığa yol açıyor. Hamilelik sürecinde bebeğinizin de kullanacağı demir depolarınızı sürekli dolu tutmanız çok hayatidir. Kansızlığa sebep olabilecek B12 eksikliği ve genetik bozukluklar gibi diğer sebepleri de mutlaka kontrol altında tutmalısınız.
Demirden zengin gıdaların hamilelikte tüketilmesi

Hem bebeğinizi hem de kendinizi kansızlığın olumsuz etkilerinden korumak için yeterli besinleri aldığınızdan emin olmalısınız. Kansızlık doğum sonrasında aşırı kanama ve rahmin eski haline dönmesini geciktirme gibi sonuçlara yol açabilir ve bebeğinizin gelişmesi geri kalabilir. Öncelikle demirden zengin gıdaları bol bol tüketmelisiniz ama 4. aydan itibaren ekstra takviye de doktorunuza danışarak mutlaka almalısınız. Demir emiliminin artmasını istiyorsanız C vitamini açısından zengin olan limon ve maydanoz gibi gıdalarla demirden zengin gıdaları bir arada tüketmelisiniz. İşte demir açısından oldukça zengin bu gıdalar:

  • Yumurta
  • Kırmızı kuru üzüm
  • Kırmızı et
  • Pekmez
  • Ceviz, fındık, badem
  • Keçi boynuzu
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın