Yeni Konular

Hamster Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Hamster Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?
Hamster Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Hamster alırken nelere dikkat edilmeli… Hamster ne zaman yavrular? Hamster türleri hakkında bilgiler…

Hamster Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?
Hamster alırken öncelikle hayvanın yaşına dikkat etmelisiniz. Hamster yavruları daha 4-5 haftalık iken annelerinin yanından ayrılır. Hamster alırken, annesinin yanından daha yeni ayrılmış hamster yavrularını tercih etmeniz doğru olacaktır. Yavru hamsterların insana alışması daha kısa bir zaman alacaktır. Ayrıca yavru hamsterlerı sevmek, kendinize alıştırmanız daha kolay olacaktır. Hamsterların ortalama ömrü ise 3 yıldır. Kısa ömürlü olan bu tatlı hayvanları ne kadar küçük alırsanız o kadar iyi olacaktır. Cinsiyetine göre hamsterları ayırt etmeniz gerekmez. Dişi ya da erkek hamsterları birer pet hayvanı olarak besleyebilirsiniz. Fakat dişi hamsterlar yumurtlama dönemlerinde sinirli ve hırçın bir yapıda olabilirler. Bu dönem ise her 4 günde bir tamamlanmaktadır. Bu yüzden erkek hamsterların yumurtlama gibi bir sorunu olmadığı için daha uysaldır denilebilir. Akacağınız hamsterın yaklaşık olarak 55-60 gram arasında olması gerekir. Bu en genç ve kendi başına beslenebilecek yapıya gelmiş hamsterların ağırlığıdır. Daha hafif hamsterlar ise, kendi başlarına beslenebilecek olgunluğa daha erişememiş küçük yavru ya da sağlık sorunları nedeni ile zayıf düşmüş hamsterlardır. Hamsterların genel görünüşü oldukça önemlidir. Hamster alırken dış görünüşüne dikkat etmeniz gerekir. Tüyleri yumuşak ve parlak olan hamsterlar genellikle sağlıklıdır. Ayrıca hamsterların gözleri canlı ve tam yuvarlak olmalıdır. Göz çevresinde ise şişlik, kızarıklık, çapak ya da burnunda akıntı olmamalıdır. Bunun yanı sıra anüs bölgesi ve kuyruğu ıslak olmamalıdır. Alacağınız hamsterı sevmek istiyorsanız sakim mizaçlı bir yapısı olmasına dikkat etmelisiniz. Sevmenize izin vermeyen, sizi ısıran hamsterlarla anlaşmanız zor olabilir. Hamsterın ısırma alışkanlığı düzeltilmesi zor ve istenmeyen bir davranıştır.

20-06-2015_193358

 

Hamster Kafesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hamsterların barınması için plastik altlıklı tel kafesler oldukça uygundur. Tahta kafesleri tercih etmemeniz gerekir. Tahta kafesin alt kısmı hamsterın idrarı ile ıslandığı zaman uzun bir süre nemli kalır ve bu durum hamsterın sağlığına zarar verebilir. Ayrıca hamsterlar kemirgen hayvanlar olduğu için tahta kafesleri kemirerek oradan kolaylıkla kaçabilir. Bazıları ise cam akvaryumlarda hamsterları bakmayı tercih etmektedir. Burada da hamster bakılabilir fakat hamster için çok da uygun bir alan sayılmaz.

Hamster Kafesi
Hamster Kafesi

Cam akvaryumun içinde yeteri miktarda hava olmadığı için tabanında rutubet oluşur. Rutubet, hijyen açısından ve sağlık açısından tehlikelidir. Hamsterların su ihtyaçlarınıkarşılayabilmek için onlara uygun üretilmiş sulukları tercih etmeniz gerekir. Hamsterlar için kuş suluklarına ya da kuş suluklarına su koymak işe yaramayacaktır. Hamster bir çöl hayvanı olduğu için meyvelerin ve besinlerin içindeki su onun su ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacaktır. Hamsterlar için özel imal edilmiş olan hamster suluklarını kullanarak onun doğal bir şekilde su içmesini sağlamalısınız. Ayrıca bu sayede hamsterın suyu da kirlenmemiş olacaktır. Hamster kafesine koyacağınız oyun tekerleği hem hamsterınızın eğlenmesini sağlayacak hem de hemsterın egzersiz yapmasını sağlayacaktır. Hamsterların sürekli egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Bu yüzden kafesin içerisine oyun tekerleği yerleştirmeniz gerekir. Sürekli hareketsiz kalan ya da çok az hareket eden hamsterlarda kalıcı felçler oluşabilir. Hamsterlar kendisini ve çevresini temizleyen hayvanlardır.

Hamster Kafesi
Hamster Kafesi

Hamster Ne Zaman Yavrular ?
Hamsterlarınızın çiftleşmesini istiyorsanız pet hayvanı beslemenin en heyecanlı ve en zevkli bölümünü yaşayacağınıza emin olun. Yeni yavruların dünyaya gelmesini ve onların büyümesini izlemek oldukça dikkat çekici ve zevklidir. Hamsterların gebelik süresi sadece 16 gündür. Bu memeli hayvanlar arasındaki en kısa gebelik dönemidir. Dişi seksüel siklusu dört gün sürmektedir. Yani bu demek oluyor ki dişi hamsterlar 4 günde bir çifleşmek için hazır duruma geliyorlar. Hamsterların yavru sayısı ise 2 ila 15 arasında değişiklik göstermektedir. Genelde 8 yavru doğuran hamsterlar 5 haftaya kadar annesinden süt emerler ve yavrular sütten kesildikten sonra dişi tekrar çiftleştirilebilir. 1 aylık olan hamster yavruları, gebe kalabilir fakat hamsterların 3 aylık olmadan önce çiftleştirilmesi doğru olmaz. Hamsterların çiftleşmesi gece yapılmalıdır. Çünkü hamsterlar gece faal olan hayvanlardır. Dişinin çiftleşmeye hazır olup olmadığını erkek ile dişiyi aynı kafese saat 19:00 ila 23:00 arasında yalnız bırakarak gözlemleyebilirsiniz. Üreme için seçeceğiniz dişi ve erkek hamsterlar, 6 aylıktan küçük olmamalıdır. Küçük yaşta gebe kalan hamsterların yavruları ölü doğabilir ya da sağlıksız ve zayıf olabilir. Çiftleşme için seçtiğiniz erkek hamster, sişi olandan en azından cüsse olarak daha büyük olmalıdır. Çünkü dişi hamster, reseptiv olsa dahi yuvasına giren bir erkeği kabul etmeyecek ve saldırıya geçecektir. Çiftleşme 30 dakika kadar sürmektedir. Dişi he 4 günde bir repestiv olduğu için en fazla 4 denemede çiftleşme gerçekleşir.

20-06-2015_193445

Hamster Türleri Nelerdir ?
Roborovski hamsterlarının kökeni Doğu ve Batı Moğolistan ile Kuzey Çin’e dayanmaktadır. Bu tür hamsterlar, ilk olarak 1960 yıllarında Londra Hayvanat Bahçesinde İngiltere tarafından üretilmiştir. Bu türler, hamsterların evcil olarak beslenen en küçük türü olarak bilinir. Büyüklüğü ise yaklaşık olarak 4-5 cm civarındadır. Sırtı kum rengi, karın bölgesi beyazdır. Belirgin kaşlarının bulunması ise ayırt edici özelliklerindendir. Doğal renkleri bu olmasına rağmen farklı renkleri de vardır.

Roborovski hamster
Roborovski hamster
Roborovski Hamster
Roborovski Hamster

Robovski hamsterlar, aşırı derecede hızlı ve aktif hayvanlardır. Elde tutmak oldukça zordur ve diğer türleri kadar sık beslenme gereksinimi duymazlar diğer hamster türlerine göre oldukça yumuşak mizaçlı hayvanlardır ve neredeyse hiç ısırmazlar. Çocuklar için uygun bir pet hayvanı değildir. Fakat gözlemlenmesi oldukça keyifli hayvanlardır. Bu türlere, geniş bir yaşama alanı sunduğunuz zaman oldukça hareketlidirler.

 

 

Campbell hamster yani cüce Rus Hamsterı adı ile de bilinen bu türün boyları en fazla 14 cm kadar uzamaktadır. Yaşam süreleri en fazla 2 yıldır. Kendi türündeki başka hamsterlarla aynı ortamda yaşayabilirler.

Campbell hamster
Campbell hamster

Gonzaleslerle aynı özellikleri vardır. Boyları, genel olarak 7-8 cm uzunluğundadır. Bu türler, genel olarak kırmızı gözlü ve beyaz tüylü hayvanlardır. Suriye hamsterı, derisi vücuduna tam yapışmış değildir. 2 yıl gibi bir yaşam süreleri vardır. Orijinal hamster olarak da bilinirler. Erkek hamsterlardır. Şimdilerde evde beslenen farklı renk ve tüy uzunluğunda olan hamsterlar, sonradan yapılan selektif üretim çalışmaları ile üretilmiştir. Orijinal hali ise, kısa ve yumuşak tüylü, karın bölgesi gri-beyaz sırtı ve yanakları siyahımsı olan türdür.

Gonzales hamster ise, hamsterlerin en küçüğü ve en sevimlisi olarak bilinir. Yaşam süreleri en fazla 2 yıldır. Dişi hamsterlardır. Renkleri genellikle beyazdır.

Gonzales hamster
Gonzales hamster
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın