Yeni Konular

Hatay Gezilecek Görülecek Yerler

Hatay Gezilecek Görülecek Yerler

Suriye sınırında bulunan yıllarca dış ülkelerle çekişme konusu yapılan Hatay, Türkiye’nin değerli illerinden. Nam- ı diğer Antakya olarak bilenen şehir yüzyıllardır stratejik öneme sahip olduğundan dolayı devletlerin göz bebeği oldu.

Tarihi ve kültürel miraslar başta olmak üzere birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezi ve ilçelerinde camilerin fazla bulunmasına rağmen tarihi olarak adlandırılan ve mimari açıdan zengin cami çok az.

Habib- i Neccar Camisi
Habib- i Neccar Camisi

Habib- i Neccar Camisi Osmanlı Döneminde inşa edilen önemli camilerden. Caminin avlusunda bulunan iki havarinin mezarı ve simgeleri var. Dönemimizde dinler arası kardeşlik olduğuna inancınızın artacağı bir ortam. Yasin Suresi’ nde bahsedilen ayetlerin yaşandığı ve kalıntılarının bulunduğu bu Kümbet Müslüman toplumu için büyük önem taşıyor. Kurtuluş Caddesinde bulunan bu eseri ziyaret etmeden geçmeyin.

Hatay Arkeoloji Müzesi
Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi ise kültürel mirasların toplandığı tek yer. Mozaiklerin dizimi, değerli kalıntıları sergileme şekli, filmler ve görsellerle birlikte Antik Anadolu’ yu en asil biçimde anlatıyor. Eski Çağlara duyacağınız özlemi Hatay Arkeoloji Müzesi‘ nde derinden hissedeceksiniz. Bu duyguları uzun süre yaşayabilmeniz için bulunmayacak bir firsat! Eski Antakya adıyla anılan yöre canlı tarih misali bulunması güç değerler taşıyor. Müze vazifesi goren kent Antakya’ nın özel köşelerinden biri.

Titus Kaya Tüneli
Titus Kaya Tüneli

Titus Kaya Tüneli adeta gizlenmiş ve keşfedilmekten alıkonulmuş bir cennet. Gezginler tarafından henüz fark edilmeyen bu miras, hava bakımından temiz ve güzellik açısından harika bir yer. Tünelde 300 metre ilerledikten sonra karanlık başlıyor ve keyifli bir serüvenle sadece el yardımıyla ilerleyebiliyorsunuz.

Beşikli Mağarası
Beşikli Mağarası

Beşikli Mağarası olarak bilinen başka bir mağaraya bağlanan tünel, sonunu eğlenceli bir şekilde getiriyor. Dağların oyularak su tünellerinin yapıldığı muhteşem yapıta yolunuz düşerse kaymayan ayakkabılar giymenizde fayda var. Nemin verdiği etkiyle kaygan zemin oluşmuş ve hala devam etmekte.

Harbiye Şelalesi
Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelalesi ise doğanın ihtişamını sergilediği yerlerden bir başkası. Su sesleri arasında kendinizi dinleyebileceğiniz bir doğa harikası. Yazın serinletecek havası, kışın içinizi ısıtacak ortamıyla memnun kalabileceğiniz nadide alanlardan. Restoranlarıyla ünlü olan Harbiye Şelalesi’ nde künefe yemeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

uzun çarşı sokak hatay
uzun çarşı sokak hatay

Hatay’ ın ünlü merkezi olan Uzun Çarşı adı kadar uzun sokağıyla turistleri kendisine hayran bırakıyor. Unutulmaya başlanmış zaanatkarları içinde bulunduran Uzun Çarşı kaybolabileceğiniz kadar da büyük. İhtişamlı Hatay şehrine mutlaka uğramalısınız!

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın