Yeni Konular

Havacılık Sektöründe Yer Alan İş Alanları

20-05-2015_074440Havacılık sektöründe yer alan iş alanları

Havacılık sektörü; iş dalları olarak çok geniş kapsamlıdır. Havayollarından, yer hizmetlerine, terminal işletmeciliğinden, catering hizmetlerine kadar pek çok bölümün birleşmesinden oluştuğu için,  mezun olduğunuz okulların bölümlerine uygun bir alanda, iş bulabilme imkânınız bulunmaktadır.
Ağırlıklı olarak pilot, uçuş hostesliği, yer hostesliği gibi bölümler öne çıksa da, özellikle terminal işletmeciliği yapan firmalarda çok kapsamlı iş dalları bulunmaktadır. Aklınıza gelmeyecek kadar değişik bölümlerde görev alabilirsiniz.
Türkiye’de bazı büyük havalimanları özel sektör işletmesinde bulunurken diğer havalimanları devlet tarafından işletilmektedir. DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) de çalışmak için KPSS ve devlet memurluğu sınavlarına girmek gerekmektedir. Kule, Brifing, Meteoroloji gibi bölümlerde çalışmak isteyen adayların veya DHMİ’nin kapsamında bulunan farklı bölümleri için,  devlet memurluğu sınavlarını takip etmek fayda sağlayacaktır.

 

20-05-2015_074452
Özel sektörler arasında, havayollarında çalışmak isteyen uçuş hostesi adayları, havayollarının kendi sitelerinden ilanları takip ederek, gerekli kriterlere sahipler ise internet üzeri başvuru yapabilirler. Havayollarında çok farklı departmanlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları satış, pazarlama, halkla ilişkiler, insan kaynakları, iş geliştirme, ekip planlama, ekip tahsis, sekterlik, dispatchlik, yer işletme uzmanlığı, bilet satış gibi. O sebeple bu tarz bölümlere de yine başvuracağınız havayolunun açtığı ilanları takip ederek, başvurabilme imkânı bulunmaktadır.
Havayollarında dispatch görevi için, özel eğitim kurumlarından eğitim alınabilir ve dispatch’ liğe başvurabilirsiniz. Zaman zaman ise assistant dispatcher olarak başlayabilir ve bu kursu almadan 2 sene tecrüben sonra dispatch olabilirsiniz.Peki nedir dispatch?  Dispatchler; uçak ile ilgili olan rota belirleme, uçuş planlama ve uçuşun gerçekleşmesi için izinlerin alınması gibi görevleri yerine getiren uzmanlardır. Onlara yer kaptanı da denilebilir.
Havacılık sektöründe; ayrıca temsilcilik firmaları da bulunmaktadır. Yabancı havayolları Türkiye’de ofisleri bulunmadığında ya da tercihlerinin bu yönde olması doğrultusunda, temsilci firmalar ile çalışabilmektedir. Temsilci firmalar; havayoluna uygun yer hizmeti şirketi ile anlaşma yapar ve havayolunun bilet ve operasyonlarının kontrolünü gerçekleştirir. Ve havayolundan bu hizmetler karşılığında ücret alır.
Diğer bir alan ise yer hizmetleridir. Yer hizmetlerinin farklı şehirlerde istasyonları ve İstanbul’da genel müdürlük bölümleri bulunmaktadır. Genel müdürlüklerinde planlama, satış, pazarlama, insan kaynakları, eğitim departmanı ve direktörlükleri bulunmaktadır. Bu sebeple birçok alanda iş bulabilme fırsatı bulunmaktadır. Şayet yer hizmetlerinin istasyonlarında görev almak istiyorsanız, Yolcu hizmetleri memurluğu, harekât memurluğu, ramp işçiliği, kargo memuru, teknisyenlik, muhasebe, personel işleri, sekreterlik, lojistik gibi bölümlerde çalışabilme imkânı bulabilirsiniz.
Terminallerde de çok çeşitli iş alanları bulabilirsiniz. Terminal işletmelerinde de aynı şekilde insan kaynaklarından, elektrik teknisyenliğine, temizlik bölümlerinden özel güvenliğe kadar birçok alan bulunmaktadır. Terminallerde bulunan cafe, bar, restuarant, dükkân ve mağazalarda çalışabilirsiniz. Büyük ölçekli havalimanlarında mutlaka terminal işletmesinin işlettiği ya da farklı firma işletmesinde bulunan havalimanı oteli bulunmaktadır. Otelcilik alanında uzman iseniz burada da görev alabilirsiniz.
Ayrıca taksi durakları, otobüs işletmeleri, otopark işletmeleri ve rent a car firmalarında da iş imkânı bulunmaktadır. Yine keyifli olabilecek bir iş ise free shoplarda çalışmak olabilir.
İstihdam açısından çok farklı seçeneklerin yer aldığı yerlerdir, havalimanları. Her eğitim seviyesine göre işler bulunmaktadır. Unutulmaması gereken önemli bir husus ise havalimanlarında çalışmak için ve çalışabilmek için havalimanı giriş kartı almanız gerekmektedir. Bu sebeple  sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Yukarıda belirttiğim tüm iş alanları için, havalimanı giriş kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple dikkat göstermeniz gereken bir durumdur.
Ayrıca havalimanlarında görev alacağınız birime göre değişmekle birlikte vardiyalı sistemi de kabul etmeniz gerekir. Çünkü 24 saat uçuş olabildiği için mesailer uçak saatlerine göre ayarlanmaktadır. Bu durum genel müdürlük kapsamında çalışanlar ve ya muhasebe vb bölümler için olmasa da operasyonel birimlerde çalışacak personeller için geçerlidir.
Birimlerin maaşları bulmuş olduğunuz işin pozisyonuna göre değişmektedir. Asgari ücretten başlayan ve pozisyona göre artış gösteren bir maaş politikası bulunmaktadır. Maaşlar dışarıdaki birçok meslek dalına eşdeğer rakamlardadır. Fakat güzel bir tarafı, ağırlıklı olarak firmaların kurumsal yapısıdır. Kurumsallık birçok yasal hakkınızın verilmesini sağlamaktadır.
Her eğitim grubuna uygun iş bulunmaktadır, araştırdığınızda kendinize uygun bir bölüm bulamamanız için hiçbir neden yoktur.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?          E- tebligat sistemi, …

Bir cevap yazın