Yeni Konular

Heinrich Rudolf Hertz Radyo dalgalarının kaşifi kimdir hayatı buluşları

Heinrich Rudolf Hertz neyi icat etti, Heinrich Rudolf Hertz radyo dalgalarını nasıl buldu,Heinrich Rudolf Hertz neyi icat etti, Radyo dalgalarını bulan ilk bilim adamı kimdir

Hertz kelimesini günlük hayatta çok kullanırız.Hertz (sembol Hz), frekans (sıklık) birimidir. İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz’den alır.Hertz ; saniye başına düşen devir sayısını ifade eder. 1 Hertz saniyede bir devir veya 1 MHz saniye başına bir milyon (1,000,000/s) devir şeklinde tanımlanır.Bu birim herhangi bir periyodik olaya uyarlanabilir.
Elektromanyetik dalgaların salınımları, bilgisayar parçaları arasındaki veri akımı ile RAM ve işlemci gibi parçaların hızları MHz (106 Hz) veya GHz (109 Hz) olarak ifade edilir.İşte bu Hertz dalgalarını
Heinrich Rudolf Hertz’in keşfetmesine borçluyuz

1888’de kendisinin en önemli başarısı olan radyo dalgalarını keşfetti. HertzHeinrich Rudolf Hertz (d. 22 Şubat 1857, Hamburg ? ö. 1 Ocak 1894, Bonn), Alman fizikçi. Berlin Üniversitesi’nde Helmholtz ve Kirchoff’un yönetimi altında fizik çalıştı.

1885’de Karlsruhe Üniversitesi’nde Fizik Profesörü unvanını aldı. Orada, 1888’de kendisinin en önemli başarısı olan radyo dalgalarını keşfetti. 1889’da Bonn Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Rudolf Clausius’un yerine geçti.

Katot ışınlarının belli metal filmlerden geçişini içeren deneyleri, katot ışınlarının parçacık olmaktan çok dalga tabiatlı oldukları sonucunu keşfetti. Radyo dalgalarının keşfi, oluşumlarının gösterilmesi ve hızlarının tayini Hertz’in teknolojiye en büyük katkısı olarak tarihe geçti.

Radyo dalgasının ışık hızı ile aynı olduğunun keşfinden sonra Hertz, radyo dalgalarının ışık dalgaları gibi yansıma, kırılma ve girişim yapabildiklerini gösterdi. Kısa yaşamı boyunca bilime birçok katkı yaptı. Saniye başına titreşim olarak tanımlanan hertz, onun ismi ile anılmaktadır.

MAXWEL?İN KURAMINI KANITLADI

Hertz elektrik kıvılcımımın manyetik dalgasının tel halka tarafından hissedildiğini ve radyo dalgalarının varlığını kanıtladı. Hertz’in yapmış olduğu çalışmalar, Maxwell’in daha önce ortaya attığı, elektromanyetik dalgaların elektrik dalgalarıyla aynı davranışları gösterdiği biçimdeki kuramını kanıtlamış oldu.

RADYO DALGALARINI BULMUŞTUR
Atmosferde veri taşınmasını sağlayan radyo dalgaları diğer elektomıknatıssal dalgalardan uzun dalgaboyu özelliği ile ayrılır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir