Yeni Konular

Helal Google arama motoruna yoğun ilgi

Helal Google'a yoğun ilgi!

Hintli Müslümanların geliştirdiği Google ve Bing tabanlı İslami arama motoru halalgoogling.com, İslam hukukuna göre haram olan kelimeleri filtreliyor.

Arapça, İngilizce, Türkçe, Çince’nin de aralarında bulunduğu 11 dili destekleyen motor, “haram sitelere” erişimi engellemesinin yanı sıra bu içerikler arandığında “Haram içerikli arama yaptınız” uyarısı veriyor. Bir diğer İslami arama motoru “theislamicsearch.com”dan farklı olarak “halalgoogling”, araştırılan konunun dini yönlerini içeren siteler göstermek yerine, İslami hukuka aykırı kelime girildiğinde sonuçları tamamen ortadan kaldırıyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 50 bin adresi arasına girmeyi başaran halalgoogling.com‘un kurucuları, siteyi Müslüman toplumunun bir numaralı arama motoru yapmayı amaçlıyor. Kullanıcılarının yüzde 31’i Hindistan’dan olan Halalgoogling’in ziyaretçilerinin yüzde 11’i Türkiye’den, yüzde 8’i İran’dan, yüzde 7’si Pakistan’dan, yüzde 7’si Azerbaycan’dan.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir