Yeni Konular

Henry Stu­art Kimdir

Henry Stu­art Kimdir
Henry Stu­art Kimdir

Henry Stu­art

(Doğumu : 6 Mart 1725, Roma – Ölümü : 13 Temmuz 1807, Frascati, İtalya), 1688’de İngiltere tahtından indirilen Stuart hanedanından kral 2. James’in son meşru varisi. Yaşamının son 19 yılında, 2. James’i ve ardıllarını tahta çıkarmayı amaçlayan Jacobusçular tarafından 9. Henry adıyla İngiltere kralı olarak kabul edil­miştir.

Kral 2. James’in torunu ve taht üzerindeki hak iddiaları nedeniyle sürgünde olan Ja­mes Edward’ın oğluydu. Doğumundan kısa süre sonra babası tarafından York dükü ilan edildi. Jacobusçuların başarısızlıkla sonuç­lanan 1745’teki son ayaklanması sırasında ağabeyi Charles Edward’a destek olmak için Fransa’da bir ordu topladı. Ama birlik­leri yetişemeden ayaklanma bastırıldı. Din­dar ve yumuşak başlı bir insan olan Henry Stuart 1747’de Papa 14. Benedictus tara­fından York kardinali yapıldı. 1758’de Korinthos başpiskoposu oldu; 1761 – 1803 ara­sında ise İtalya’da Frascati piskoposluğu görevini yürüttü.

Henry Stu­art Kimdir
Henry Stu­art Fotoğrafı

1788’de ağabeyi Charles Edward’ın ölümü üzerine kendisini 9. Henry adıyla İngiltere kralı ilan etti. Napoleon ordularının İtalya’yı istilası sırasında bütün servetini yitirdi ve 1800’den sonra yaşamını İngiltere kralı 3. George’un bağladığı aylıkla sürdürdü.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın