Yeni Konular

Herkesin Okuması Gereken 7 Klasik Kitap

herkesin-kumasi-gereken-7-klasik-kitap-2016-04-14_093925Herkesin Okuması Gereken 7 Klasik Kitap

Herkesin okuması gereken 7 klasik kitap denildiğinde birçok kişinin okuduğu ve her çağda okunabilen, zamanı adeta delip geçen kitaplar kastedilmektedir. Burada önemli olan soru şudur: Klasik kitapları okumak neden önemlidir? İnternette birçok sitede klasik kitap listeleri bulunmaktadır. Ancak önemli olan, neden bu kitapların her yerde şiddetle okurlara tavsiye edildiğidir. Bunun nedeni, gerek yerli gerek yabancı klasikleşmiş kitapların okura, popüler ya da en çok satanlar listelerinden inmeyen birçok kitaptan daha fazla şey katabilmesidir. Buna verilebilecek en iyi örnek Dostoyevski’nin ölümsüz yapıtı “Suç ve Ceza”dır. Kitabın ana karakteri Raskolnikov’un yaşadığı çelişki ve vicdan azabı, o insan ruhunun en derinliklerine adeta nakış nakış işleyen ve bir ruhu çözümleyen sözcükler bütünü… İşte bu, bir kitabı ‘klasik’ yapmakta ve yüzyıllar boyunca kitabı okunur kılmaktadır. Bu nedenle her okunan klasik kitap, çok şey yaşayıp görmüş bilge bir ihtiyarla yapılan tatlı bir sohbet gibidir. Şimdi, “herkesin okuması gereken 7 klasik kitap” tek tek bakalım.

 

 

 • Gurur ve Önyargı-jane AustenGurur ve Önyargı-jane Austen

1813 yılında yayımlanan ‘Gurur ve Önyargı’, Jane Austen’ın ikinci kitabıdır. Kitap, Viktoryen dönemde geçen ve kitabın karakterleri olan Fitzwilliam Darcy ile Elizabeth Bennet arasında doğan önyargı ve yanlış anlamayı konu edinmektedir. Bu kitap birkaç kez sinemaya uyarlanmıştır ve Jane Austen’ın en popüler kitaplarından biridir.

 

 

 • Madam Bovary-Gustave Flaubert
  Madam Bovary-Gustave Flaubert

  Madam Bovary-Gustave Flaubert

Kitap, Emma adında genç ve evli bir kadının kocası tarafından karşılık bulmayan romantik aşk beklentilerini ve kadının kocasından gizli yaşadığı aşk ilişkilerini konu edinmektedir. 1857 yılında basılan kitap basıldığı dönemde büyük yankı uyandırmış ve yazarın, kitabını yayımlatabilmek için mahkemeye kadar gitmesine neden olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 • Bülbülü Öldürmek-Harper Lee
  Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

  Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

Harper Lee’nin 1960’larda yayımlanmış olan bu ünlü eserinin ana fikri, ‘ırksal eşitsizlik’dir. Kitapta hikâye, Amerika’da 1920’lerin sonunda yaşanan “Büyük Buhran” yıllarında, 6 yaşında küçük bir kız olan Scout Finch’in gözünden anlatılmaktadır. Kitap, birçok ülkede, sürekli olarak en çok satılanlara girmeyi başarmış bir klasik olarak da adından söz ettiren bir başyapıttır.

 

 

 

 

 

 • İki Şehrin Hikâyesi-Charles Dickens
  İki Şehrin Hikâyesi-Charles Dickens

  İki Şehrin Hikâyesi-Charles Dickens

Charles Dickens’in ‘en iyi kitabım’ dediği bu ölümsüz eserinde temel karakterler üzerinden, Fransız soylu sınıfının köylü sınıfı üzerindeki baskısı, Fransız İhtilâli çevresinde dönen olaylar üzerinden okuyucuya anlatılırken; yazar Avrupa’nın iki büyük başkenti olan Londra ve Paris’i de karakterlerin içinde bulundukları durumu anlatan birer metafor olarak kullanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 • Kayıp Cennet-John Milton
  Kayıp Cennet-John Milton
  Kayıp Cennet-John Milton

Kayıp Cennet, 1674 yılında yazılmış olan ve toplam 12 kitaptan oluşan bir epik şiir kitabıdır. Bu şiirde Milton, şeytanın Âdem ve Havva’nın aklını çelmesi sonucunda Tanrı’nın onları cennetten kovmasının hikâyesini şiirsel yolların çeşitliliğini kullanarak anlatmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 • Anna Karenina-Leo Tolstoy
  Anna Karenina-Leo Tolstoy

  Anna Karenina-Leo Tolstoy

Tolstoy’un bu eşsiz yapıtı, 8 parçaya bölünmüş ve periyodik olarak 1873 ile 1877 yılları arasında “Russian Messenger”da yayımlanmıştır. Romanın ana karakteri Anna Karenina’dır ve kitap evlilik, aile, tutku, toplum, iki yüzlülük ve sadakat gibi çeşitli konulara değinmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Ulysses-James Joyce
  Ulysses-James Joyce

  Ulysses-James Joyce

Herkesin okuması gereken 7 klasik kitaptan sonuncusu ise, çağdaş edebiyatın en muhteşem eserlerinden biri sayılan ve 1922 yılında Paris’te basılan ‘Ulysses’tir. Kitap 18 bölümden ve yaklaşık olarak 265.000 kelimeden oluşan büyük bir destandır. Joyce, kitabını yazarken sıklıkla bilinç akışı tekniğinden yardım almıştır. Ulysses ilk basıldığında çok sayıda eleştiri toplamasına rağmen, bugün gelmiş geçmiş en iyi edebiyat eserlerinden biri olduğu düşünülmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın