Yeni Konular

Hezimetin Adı Lozan Antlaşması

Lozan Antlaşması
Lozan Antlaşması

20 yy başlarında osmanlı sonrası Yeni Dünya düzeninin en büyük adımlarından birisi olan lozan ,yıllardan beri üstü örtülmeye çalışılan antlaşma maddeleri ile günümüzde iyi okumamız gereken bir antlaşmadır.

LOZAN ZAFER Mİ ? HEZİMET Mİ ?

Yazar : Kadir Mısıroğlu

Kitabın ismine bakılınca konu kapsamı dar kalan ancak kitabın içi açılınca satırlara sığmayan gerçekler..

Kitap elbet sadece Lozan’ın zamanını kapsamıyor.. Osmanlı da ki yönetimden olaylardan yola çıkarak yavaş yavaş Lozan konusuna doğru adımlar atılıyor.

Özellikle Osmanlı Avrupa münakaşaları,gizlenen adı göklere çıkarılan hainler deşifre ediliyor.

Bir milletin içten katli,sömürülüşü,sarsılışı dile getiriliyor..

Tabi ki de bunlar kanıtı olan gerçek bilgiler olup ilk basımı 1965’e dayanan bu eser bu günlere kadar yeni basımlarıyla gelmiş ve Türk-İslam alemi ve üzerinde oynanan bir santranç misali oyunu Tarihimizden ders çıkartalım diye göz önüne koyuyor.

Rus katliamlarından Avrupa ile olan antlaşmalardan müzakerelerden Osmanlı’dan anılardan yorumlardan Lozan ile ilgili her şeyi alan bu kitap konu açısındanda oldukça zengindir..

Bizi ilgilendiren konuya geldiğimiz takdir de görüyoruz ki bu millet şüphesiz ki

Açık bir şekil de sömürülmüştür.Kockoca Cihan Devleti topraklarını kaybetmiştir bu süreç içinde kendi vatandaşına adeta ambargo uygulamış ve buradaki karı iki üç medeniyet köpeğine yedirmişlerdir.Vatanını milletini kendi menfaatleri için satmışlardır.Bu antlaşmada bizim yetkilimiz başta İsmet İnönü’dür M.Kemal himayesinde olmak üzere.Ayrıca en önemli konuya değinildiğinde Lozan Hilafetin,İslamiyet’in belkemiğinin kaldırılış nedenidir.Lord Curzon M.Kemal’e diyor ya imzalayın yada yok sulh..Tabi bunlara göre sulh batılıktan korkmaktan ibarettir.Bir zamanlar hilafeti öven M.Kemal,İzmir İktisad Kongresinde Padişahları,hilafeti sövmüş milletine yani iman edenlere serseri demiştir en büyük serseri..M.Kemal İzmir’de askeri terhis etti.Lozan aslında bir antlaşma konusu olarak atılmamıştır..Lozan gizli planların konuşmaların eseridir..

M.Kemal demiştir ki; “Siz bizden hilafeti yıkmamızı istiyorsunuz ama Meclisin yarısı hoca biz nasıl kabul ettireceğiz bunu”demiştir bu cümle dahi her şeye bedeldir aslında ardından olaylar şöyle gelişti.Ali Şükrü vakası sonrası çıkan kargaşada Antlaşmanın 2.Devresinde o karışıklığa fırsat bilip antlaşmayı imzalamışlardır.Söz konusu olan Musul için M.Kemal ve İnönü’nün düşüncesi ise şudur sulh olsunda Musul onların olsundur..Kitap da Lozan’ın maddeleri de bulunmaktadır..Maddeler okunduğunda ihanetin fevkalade olduğu görülecektir..

Bir milletin içten çöküşünün çok kısa özeti budur.Tarih geleceğin temelleridir.Biz ki hala yıllardır bu Lozan nedeniyle bu hale geldik..Bunların sorumlularını ise ancak ALLAH’a havale etmek düşer bizede..

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın