Yeni Konular

Hırka-i şerif cami nerede hırka-ı şerife nasıl gidilir

Hırka-i ŞerifHırka-i Şerif Cami, İstanbul ili Fatih ilçesinin Atikali semti içinde  yer alıyor.Hırka-i Şerif Camisine nasıl gidilir?

12 Temmuz 2013 cuma günü ziyarete açılan Hırka-i Şerif, ramazan ayı boyunca saat 10.00’dan 18.00 e kadar  ikindi namazı sonrasına kadar ziyaret edilebilecek. Hırka-i Şerif, Kadir Gecesi’nde ise sahura kadar görülebilecek.

Hırkaı Şerif Camii, İstanbul, Fatih İlçesi’nde Atikali semti sınırları içindedir Adnan Menderes Bulvarı (Eski Vatan Caddesi) üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünün arkasındadır. Aksaray- Havalimanı Metrosu’nun Emniyet-Vatan istasyonunda inip yaklaşık 500 metre kadar yürüyerek ulaşılabilirsiniz.

Hirka-i Serif Camii IETT Otobüs kullanarak gidebilirsiniz..En Yakın IETT Otobüs Durağı Durak Adı: ATIKALI Buradan 200 metre yakındadır.
Hirka-i Serif Camii Hafif Metro kullanarak gidebilirsiniz. En Yakın Hafif Metro Durağı Durak Adı: EMNİYET -FATİH buradan 500 metre uzaktadır.
Hirka-i Serif Camii Tramvay kullanarak gidebilirsiniz. En Yakın Tramvay Durağı Durak Adı: EDİRNEKAPI – Semt :Topkapı Buradan yaklaşık 900 metre uzaktadır
Hirkai Serif Camii Metrobüs kullanarak gidebilirsiniz. En Yakın Metrobüs Durağı Durak Adı: EDIRNEKAPI – Semt : Fatih – 1,64 km.dir

Hırka-i şerif cami2013 ramazan ayının başlamasıyla Hırka-i Şerif Camisi’nde bulunan kutsal emanetler de ziyarete açıldı. Her yıl ramazan ayının ilk cumasında ziyarete açılan kutsal emanetler, bu yıl da vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Fatih Hırka-i Şerif Camisi’nde muhafaza edilen kutsal emanetler, düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

Hz. Peygamber`in vasiyeti üzerine Veysel Karani`ye bırakılan Hırka-ı Şerif, Fatih`teki Hırka-i Şerif Camisi`nde ziyarete açıldı.Her yıl geleneksel olarak kapılarını halka açan Hırka-i Şerif, özel bakım sebebiyle  ziyarete kapatılmıştı. Geçtiğimiz yıl İstanbul Valiliği, kutsal emanetin korunması amacıyla bir bilim kurulu oluşturulmuştu.Tüm masrafları İstanbul Valiliği tarafından karşılanan Hırka-i Şerif insan nefesi gibi toksinlerden arınmasının ardından İtalyalı konservatör Marina Zingarelli tarafından onarımı geçen yıl yapılan ve yıpranmaması için özel iklimlendirme cihazıyla korunan kutsal emanet Hırka-i Şerif odasına alındı. Özel bir camın içinde Veysel Karani Hazretleri`nin serpuş adı verilen başlık ve kemeri ile sergilenen emanet Ramazanda 12 Temmuz 2013 cuma günü kapılarını ziyaretçilere açıldı.

 

Hırka-ı Şerif Ziyareti Yüzyıllardır Gelen Bir Gelenektir?

Açılışta ilk olarak Hırka -i Şerif Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Köprülü ailesinden Barış Samir kürsüye çıktı. Samir ?Bu emanetin önceki yıllarda bir kabın içinde olduğunu söyledi. Bu yıl itibariyle halkın daha rahat görebilmesi için bir camekân yaptırıldığına dikkat çeken Samir, “Bu kapların zaten zarar verdiği aşikârdı. Ama yeni çalışmamızla kapları açtık. Hem halkımız daha iyi görebiliyor. Hem de Hırka-ı Şerif`in içinde bulunduğu vitrin, içinde kendi iklimini oluşturuyor. Vitrin içindeki hava tamamen dış atmosferden bağımsız görev yapıyor.

Hırka-ı Şerif ziyareti yüzyıllardır gelen bir gelenektir. Bu geleneğin esası da Hırka-ı Şerif`i yıpratmamak ve bununla birlikte halkı Hırka-ı Şerif`ten yoksun bırakmamaktır. Samir, bu süreç içerisinde Hırka-i Şerif`te meydana gelen yıpranmalar sonucunda hırkanın 2010 yılında 4 aylık bir konservasyon sürecine alındığını ifade ederek, “Dünya standartlarında konservasyona alınan Hırka-i Şerif ulaşılan koruma şekliyle yüzlerce, binlerce nesil sonra bile Peygamberimizin huzuruna çıkma hayaliyle milyonlarca insanın akınına uğrayacaktır“ dedi. Biz bu kutsal emanetin varisleri olarak ta elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

`İstanbul`un Kutsallığı, Bir Kutsallık Daha Kazandı`

Barış Samir’in ardından İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı Konuşma yaptı. Konuşmasında İstanbul Valiliği ve İstanbul İl Özel İdaresine teşekkür eden Çağrıcı, İstanbul`da birçok peygamber hatırası olduğunu belirterek, “Atamız Yavuz Selim Han Mısır`ı fethettiğinde kutsal emanetleri getirerek, İstanbul`un kutsallığına bir kutsallık daha kazandırdı. Mekke ve Medine de dâhil olmak üzere Peygamberimize ait pek çok şey yok olmuşken, bizim milletimiz bütün hatıraları baş tacı ederek, özenle korumuştur“ diye konuştu.

Zamanın her şeyi eskittiği gibi Hırka-i Şerif`i de eskittiğini ifade eden Çağrıcı, Köprülü ailesinin bunun farkına vardığını ve restorasyon için yetkili makamlara müracaat ettiğini hatırlattı. Çağırıcı, Hırka-i Şerif`in dünyaca ünlü restoratörler tarafından bir daha deforme olmayacak şekilde onarıldığını, Hırka-i Şerif Dairesi`nin de restore edildiğini ve Hırka-i Şerif`in zarar görmemesi için önlemler alındığını söyledi.

Çağrıcı, kadın ziyaretçilere bir hatırlatmada bulunmak istediğini belirterek, şöyle devam etti: “Hırka-i Şerif bir elbisedir ama onun kutsallığı vardır. Hırka-i Şerif`e şeref katan, Peygamber armağanı olmasıdır. Bu nedenle saygıyı maddeye değil, onun arkasındaki Peygamberimize ve Allah`a göstermemiz lazım. Dileklerin kabulünü beklemekle, bu ziyareti lekelemeyelim. Herkes bunu bir Peygamber hatırası olarak bilsin ve bu ölçüde ziyaret yapsın.“

.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir