Yeni Konular

Hitit Uygarlığı

Hitit UygarlığıHitit Uygarlığı

Göç ettikleri tarih kesin olarak bilinmeyen Hititler Kafkaslar üzerinden Anadolu’ya gelmişlerdir. Hitiler kaviminden yeni gelenler kısa zaman zarfı içinde Hatti Beylikleri’ni egemenlik altına alarak ilerlemişlerdir. Ekonomik gücü ön plana alarak çalışmalarını sürdüren Hitit uygarlığı aynı zaman devlet uygarlığını da hâkimiyet altına almıştır. Hitit uygarlığının kurucusu Labarna olarak bilinmektedir.

Başkenti Hattuşaş  olan Hitit uygarlığı MÖ Hitit imparatorluk devri ve MÖ Eski Kralık devri  olmak üzere iki ayrı grupta incelenmektedir. Yerli halk aracılığı ile elbirliği sonucunda kurulan Hitit Devleti aynı zaman da Anadolu’nun sahip olduğu sanat platformu ile de birleşmiştir. Anıtsal eserlerin ön plana çıkmasına kaynaklık eden Hiti uygarlığı, Hitit Güneş Kursu aracılığı ile tanınmaktadır:

Hitit uygarlığının sahip olduğu isim Eski Ahit aracılığı ile ön plana çıkmıştır.  Hatti kültünün simgesini ön plana alan Hititliler’in eski devlet kurucusu ülke de birlik ve beraberliği sağladıktan sonra bir dünya devleti olma yolunda çalışmalarını sürdürmüştür. Anadolu’da hüküm sürmüş olan Hitit uygarlığı aglutinant dil grubuna ev sahipliği yapmaktadır. Hint- Avrupa dillerinden faydalanan Hitit uygarlığı, Hint- Avrupa öncesinde ise eski Anadolu dili ile konuşmaktaydı. Eski Avrupa dili olarak tanımlanan Hititçe haricinde bu uygarlık farklı dilleri de kullanmıştır. Kayalarda bulunan yazıları Hiyeroglif aracılığı ile yazıya döken bu uygarlık diplomatik yazışmalarda ise çivi yazısını ön plana almaktaydı. Helmuth Theodor Bossert Hiyeroglif ise çivi yazısının çözümlenmesini sağlamıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın