Yeni Konular

Hitler’in beden dili

c37dea30b585a95419dadd65eb2986d9Hitler, dünyadaki tüm liderler arasında belki de beden dilini mükemmel denilecek kadar iyi kullanan bir liderdi. Halkı etkilemek için vücudunu çok etkili kullanıyordu. On binlerce insan meydanlarda ona eşlik ediyordu.

Hitler bir defasında Almanya’da 400.000 insanı meydanda toplayıp konuşma yaptığında bedeni tir tir titriyordu. Ellerini parmaklarını öyle etkileyici kullanıyordu ki, yüz binlerce insan hep bir ağızdan onun hareketlerini tekrarlıyorlardı.

Adolf Hitler, siyasi parti liderliğinin ilk yıllarında ayna karşısında beden dili çalışmaları yapmıştır. O kadar etkileyici olmasındaki gerçek sebep kendi imkanlarıyla aldığı beden dili dersleridir. Özellikler elleriyle estetik hareketleri iyi beceriyordu. Söylediği sözler beden hareketleriyle tamamen uyum içerisindedir.

2015-05-14_170612

Beden dilinin kitleleri hipnotize etme kudreti vardır. Özellikle yüz mimikleri, baş hareketleri ve eller bu konuda son derecede önemlidir. Hitler, iki elini de açıp parmak hareketlerini kullanmakta ustaydı. El ve parmaklarını beden dili aracı olarak o kadar sert kullanıyordu ki, bu yüzden sol elinin kısa süreli felç geçirdiği bile söylenir.

Fransız yazar Le Bond, Kitle Psikolojisi’nde beden hareketlerinin meydan ve salon konuşmalarında, toplulukları bir tavuk gibi büyüsü altına alacağını ifade eder. Birçok toplumbilim yazarı ,kalabalıkların karşısında beden hareketlerinin yüzde yüz etkili olduğunda bahseder. Kitlelerin,özell,kle otorite ifade eden beden hareketlerinden söylenmiştir .Gelecekte de sadece çok iyi konuşanların değil, beden dilini çok iyi kullananların revaçta olacağı aşikar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir