Yeni Konular

Hüseyin Rahmi Gürpınar Kısa Biyografisi


2015-03-26_141302Hüseyin Rahmi Gürpınar Kısa Biyografisi

Ailesi ve çocukluğu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Bir Genç Kızın Avaze-i Havadis” başlıklı ilk yazısı 1884 yılında Ceride-i Havadis gazetesinde yayınlanır. Bu yazı bir nevi öykü taslağıdır ve dili çok ağdalıdır. Gürpınar yazılarını yazarken bir yandan devlet memurluğu yapar.

Ancak devlet memurluğu yapmaya karakter olarak yatkın olmayan Gürpınar ailesinin maddi olanaklarının rahat olması sayesinde Türk edebiyat tarihinde yazarlık yaparak geçinen ilk yazarlardan biri olmuştur. Yazarlığa ilgisinin büyük olmasıyla Fransızca öğrenmiştir. Bu sayede dönemin en çok beğenilen Fransızca eserlerini de takip edebilmiştir. Tercüman-ı Hakikat, İkdam gibi gazetelerde hem öykülerini yayınlatmış hem de gazetecilik yapmıştır. Gazeteciliği ikinci mesleği olarak kabul eder. Sürekli sansürle başı belaya girer.

 

“Alafranga” isimli romanının bir çok yerini sansürlendiğini görünce baskıdan geri çekme kararı alır. Bunun ardından hiç bir şeyi yayınlanmamaya başlar. “Biçare Bakkal” 1908’te ilan edilen Meşrutiyet’ten önce basılan son eseridir. Yeniden yazmaya başlayacağı zamana kadar Bayındırlık Bakanlığı Çeviri Bölümü’nde görev almıştır. Meşrutiyet’in ilanından sonra gelen özgürlük ortamında bir çok yazar gibi Gürpınar’da yazmaya devam etmiştir. Bu yıllarda “Kadın Erkekleşince” adında bir tiyatro oyunu da ürettiklerinin arasındadır. Yaşamı boyunca hiç evlenmemiş olmasına karşı yapıtlarında kadın-erkek ilişkilerinin ön plana çıktığını görürüz. Kibarlığı, eldivensiz dışarı çıkmayıp el sıkmaktan çekinmesi gibi insanlara ilginç gelen özellikleriyle “İstanbul Efendisi” olarak tanınan Gürpınar 80 yıllık ömrü geride bırakarak 1944’te vefat etmiştir.

2015-03-26_141213

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın