Yeni Konular

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

"Huzursuz Bağırsak Sendromu"nun ne olduğundan ve belirtileri
“Huzursuz Bağırsak Sendromu”nun ne olduğundan ve belirtileri

Huzursuz (İrritabl) bağırsak sendromu çağımızda birçok kişide sık olarak görülen, kişinin sosyal hayatını, çalışma yaşantısını ve seyahatlerini zaman zaman imkânsız kılan bir rahatsızlıktır. Huzursuz bağırsak sendromu, standart tanı yoluyla tespit edilemeyen ve sindirim sisteminde herhangi bir yapısal sorunun belirlenemediği bir hastalıktır. Hastalıkla ilgili çalışmalarda, şu an için, bu hastalığa neden olan belirgin bir sebep ortaya konulamamaktadır. Huzursuz bağırsak sendromu olan kişiler yaşamlarını bu rahatsızlığa göre düzenlemek zorunda kalmaktadırlar. Ancak her ne kadar sıkıntı verse de huzursuz (İrritabl) bağırsak sendromunun, bağırsaklarda kalıcı bir zarara neden olmadığı düşünülmektedir.

Her gün en fazla üç, haftada ise en az üç kez olacak şekilde gerçekleşen dışkılama eyleminde, ince bağırsaklardan kalın bağırsaklara gelen sindirilmiş maddeler burada bazı işlemlerin ardından dışa atılma ihtiyacını oluşturmaktadır. Dışkılamadan hemen önce, kalın bağırsaktaki kasılma hareketleri dışkının ileri hareketlenmesine sebep olarak onu rektuma iter. Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerde bu normal dışkılama sürecinin stresten dolayı bozulduğu düşünülmektedir. Yapılan birçok araştırmada bu hastalığı olan kişilerin, kalın bağırsak kaslarının daha hassas olduğu ve kasıldığı ifade edilmektedir. Bu durum ise, hastada ishal ya da kabızlık olarak kendini göstermektedir.

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz (İrritabl) ya da hassas bağırsak sendromunun belirtilerinin genellikle aşağıda ifade edildiği şekillerde gerçekleştiği bilinmektedir:

  • Bağırsaklarda sürekli gaz olması
  • Kramp şeklinde karın ağrılarının olması
  • Şişkinlik
  • Tuvalet alışkanlığında görülen değişiklik
  • Kabızlık
  • İshal
  • Kabızlık ve ishalin aynı dönem içinde birlikte görülmesi
  • Dışkıda sıklıkla bol miktarda mukus görülmesi

Eğer bu belirtilerden bir ya da birden fazlasının sizde olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın