Yeni Konular

İKSV’ nin Düzenlediği En Prestijli 5 Etkinlik

İKSV’ nin Düzenlediği En Prestijli 5 EtkinlikİKSV yani İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 1973 yılında kar amacı gütmeyen, kamu yararı için çalışan bir vakıf olarak kuruldu. İKSV, İstanbul’ u dünya sanat şehirleri arasına sokma amacını ana ilkesi olarak belirledi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, kendine edindiği bu ilke doğrultusunda İstanbul Bienali, İstanbul Müzik, Film, Tiyatro ve Caz Festivalleri, Leyla Gencer Şan Yarışması, İstanbul Tasarım Bienali ve Filmekimi’nin yanı sıra yıl boyunca çok özel etkinlikler düzenliyor.
Nejat Eczacıbaşı Binası’ nda yer almakta olan Salon İKSV’ de bu etkinlikler gerçekleştiriliyor.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı ayrıca sadece sanat sunmuyor. Aynı zamanda yapılan sanatı ödüllendirip, devamının teşviki için de çalışıyor.
İKSV, festivallerinde sunduğu ödüller, verdiği pek çok eser siparişleri ve yer almakta olduğu gerek yerel gerekse uluslararası ortak yapımlar ile adını oldukça iyi duyurup, ödüllerle insanları sanata teşvik ediyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, her yıl klasik müzik tarzında çalışmakta olan ve bunu çok iyi başaran bir gence sunduğu Aydın Gün Teşvik Ödülü ve diğer ödül gibi her yıl üstün başarılı bir edebiyat çevirisinin çevirmenine sunduğu Talât Sait Halman Çeviri Ödülü ile sanat ve kültürün ülkedeki üretimini desteklemek doğrultusundaki ilkelerini emin adımlarla gerçekleştiriyor.
İKSV, kendini televizyonlarda yaptığı reklamlarla da iyi bir şekilde tanıtmayı beceriyor. Basında da sürekli yer alan İstanbul Kültür Sanat Vakfı, özellikle İKSV Bienal ile tanınıyor. Bünyesinde olan pek çok etkinlikten gelin en prestijli olanlara bakalım şimdi birlikte.
Film Ekimi
 Film Ekimi, 2002 yılında başlamış bir İKSV etkinliğidir. Film Ekimi, ayrıca “Sonbahar Film Haftası” olarak da bilinir. Bu “Sonbahar Film Haftası” etkinliğinde, etkinlik boyunca Türk sanatseverler tarafından merakla beklenen ödüllü filmler gösterilir, Türkiye’de gösterime girecek olan bazı filmlerin galası yapılır.
Leyla Gencer Şan Yarışması
Leyla Gencer Şan Yarışması, ilki 1995 yılında düzenlenen bu etkinlik ünlü Türk Soprano Leyla Gencer anısına her yıl yapılmakta. 2006 yılından beri ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi Vakfı iş birliği ile sürdürülmekte.
Aydın Gün Teşvik Ödülü
Sanat ve sanatçı, toplumun her kesiminde olmalıdır. Buna gençler de dâhil. İstanbul Kültür Sanat Vakfı gençlerin çalışmalarını desteklemek ve onların uzun yıllar boyunca sanatçı olarak çalışmalarını sürdürmeleri için bu etkinliği her yıl düzenliyor. Bu ödül, her yıl 29 yaşın altındaki başarılı bir genç sanatçıya veriliyor.
Talât Sait Halman Çeviri Ödülü
İKSV bünyesine katılan bu yeni etkinlik 2014 yılında aramızdan ayrılan Talât Sait Halman anısına başlatıldı. Her yıl nitelikli çevirileri desteklemek adına bu etkinlik düzenlenecek. Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için yayınevleri veya çevirmenler tarafından başvuru yapılması gerekecek. Kazanan çevirmene bir defaya mahsus 15 bin TL’ lik destek yapılacak.
İKSV Bienal ( İstanbul Bienali)
İKSV, 1987 yılından beri, farklı milletlerden ve kültürlerden sanatçılar ve izleyicileri görsel sanatlar alanında İstanbul’da aynı çatı altına getirmeyi amaçlayan İstanbul Bienali etkinliğini düzenlemekte. İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘ nın şimdiye dek düzenlemiş olduğu 11 İKSV bienal ile her iki yılda bir sürekli değişmekte olan sanatın ve sanatçının yeni eğilimlerini ve akımlarını bir araya getirerek sanat severlere sunarken, yurtiçi ve yurtdışındaki sanat çevreleri, sanatçılar, küratörler ve eleştirmenler arasında tüm dünyayı saran uluslararası bir sanat köprüsü kurulmasına öncü oldu.
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

11 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir