Yeni Konular

İlginç Yaratık: Mürekkepbalığı

Kafadanbacaklılar sınıfının, Onkollular grubunda bulunan derin sularda yaşayan bir yumuşakçadır. Bütün Mürekkepbalıkları ayrı eşeylidir ve solunumlarını solungaç yöntemi ile yaparlar. Kafa bölgesinden ağız dibinden çıkan on adet kolları vardır. İki kol diğer kollardan daha uzundur. Bu iki kolu genelde avlanırken ya da korunma amaçlı kullanırlar. Sıcak ve ılıman denizlerde bol sayıda Mürekkepbalığına rastlanır. Boyları 17 cm ile 17 metre arasında değişen çeşitli türleri mevcuttur.  Yırtıcı bir hayvandır. Türkiye’de Akdeniz kıyılarında avlanarak hayatta kalmaya çalışırlar. Karides, Balık, Yengeç ve diğer yumuşakçalar ile beslenirler. Mürekkepbalıklarının avlanma yöntemleri ilginçtir. Avına arkasından yaklaşır, omuriliğini ısırarak kopartır. Bu darbeye maruz kalan av felç olur ve ölür. Bazen avından bir ısırık alır ve dinlenmeye çekilirler. Vantuzlu dokungaçları sayesinde avlarını kolayca yakalarlar ve kollarıyla da ağızlarına götürerek afiyetle karınlarını doyururlar.

İlginç Yaratık: Mürekkepbalığı
İlginç Yaratık: Mürekkepbalığı

Mürekkepbalıkları olağanüstü özelliklere sahiptir. Güçlü beyin yapısı, hassas bir koku alma duyusu, heyecan hissi, sonucu oburluğa varan bir tat alma duyusu ve en önemlisi hassas gözlere sahiptirler. Gözlerinde tam 70 milyon görme hücresi vardır. Şaşırtıcıdır ki görüş alanları 360 dereceyi bulur. Bu demek oluyor ki arkalarını da rahatça görebilirler. Ayrı bir özellikleri de ortama göre kamufle olabilmeleridir. Kromofor denen renk değiştirme hücreleri sayesinde bu kamufle işlemini yaparlar. Pusuya yatacakları zaman kuma gömülerek avlarını beklerler.

Büyük bir mürekkepbalığı, sağlam ve sert gagası sayesinde kalın çelik bir teli bile kolayca ısırıp koparabilir. Gövdelerinin tamamı tek bir yüzgeç ile çevrilidir. Bu yüzgeçler yardımı ile gövdelerini döndürürler ve yüzdürürler. Saldırıya uğradıkları zaman, rakibe karşı mürekkep kesesinden suda dağılmayan koyu renkli bir sıvı püskürtür. Deniz ortamında ezeli rakipleri: köpekbalığı, kedibalığı, balinalar ve foklar’dır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın