Yeni Konular

İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞER

Baharın habercisi cemreler. Nasıl da bekleriz koca bir kış onları. Cemreler düşse de artık bahar yüzünü gösterse diye. Eski insanlar tamamen cemrelerden bilirmiş baharı. Ay hesabı yapmaz cemre düştüyse yaza şu kadar gün kaldı, bahar kapıda ne ekelim ne biçelim diye hesaplamalar yaparlarmış. Peki nedir cemre düşmesi, ilk cemre ne zaman düşer ve neler olur devamında?

cemre-tarihleri

Baharın Uyanışı

Cemre Arapça bir kelimedir ve kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. İlkbaharın başlamasıyla beraber 7 gün ara ile öncelikle havaya sonra suya, en son olarak da toprağa düştüğü var sayılır. Aslına her bir cemre zamanı geldiğinde ısınma meydana gelir.

cemre-ne-zaman-duser

Örneğin suya düşen cemre ile beraber sularda bir sıcaklık artışı vuku bulur. Tam olarak bir uyanışa gebe olan baharın ilk hareketlenmeleridir cemreler. En son olarak toprağa düşen cemre ile beraber tam olarak bahar geldi denilebiliyor. İlk cemre ne zaman düşer? İlk cemre 19- 20 şubat tarihlerinde öncelikle havaya düşmektedir.

cemre-ile-bahar

Diğer cemreler ise 26-27 şubat arasında suya, 5-6 mart aralığında toprağa düşerler. Anadolu halkı arasında yaygın olarak kullanılan bir tabirle “Hızır günleri” nin başlaması da yine cemrelerin düşmesiyle gerçekleşiyor. Halkın 6 mayıs itibarıyla başlayan Hızır günleri takvimi 7 kasım’a kadar sürmektedir.

cemre

İlk cemre ne zaman düşer ?Yaygın inanışa göre, 20 şubatta toprağa düşen ilk cemre, kışı ve soğuk havayı yere indiriyor. Böylelikle kış artık hükmünü kaybetmeye başlıyor. Bahar bayramı ve nevruz kutlamalarını da içinde bulunduran aylar, halk arasında Hızır günleri takvimi olarak halen süregelen bir gelenek. Kır çiçeklerinin açması, meyve ağaçlarının çiçeğe durması ve yemyeşil çayırların oluşması cemreler düştükten sonra başlıyor.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın