Yeni Konular

İlk yerli otomobilimizi zaten üretmiştik: Devrim

devrim arabası
devrim arabası

İlk yerli otomobilimizi zaten üretmiştik: Devrim

Bilinenin aksine Türkiye’de ilk yerli otomobil bundan 54 yıl öncesinde üretilmiştir. İsmi Devrim olan bu otomobil ilk etapta 3 adet üretilmiş veDevrim 1 Devrim 2 Devrim 3 olarak adlandırılmıştır. Devrim’in modellemesinden, parçalarına kadar tamamıyla o dönemdeki yerliimkânlar kullanılmıştır.

 

Devrim kim tarafından ve hangi şartlar altında üretilmiştir?

15 Mayıs 1961’de düzenlenen Otomobil Endüstrisi Kongresinde dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel yerli otomobilimizi üretebileceğimizi belirtmiş ve Kongrenin ardından gizlice ulaştırma Bakanlığına yazı yazılmıştır. Cemal Gürsel’e bu fikri veren ise Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır. Almanya’daki deneyimleri ile Türkiye’deki imkânları araştırmış ve bu fikir için mücadele vermiştir. Yapılan görüşmelerin ardından devlet demir yollarının imkânları kullanılarak ilk yerli otomobilimizDevrim için üretime karar verilmiştir. Projeye tahsis edilen 23 Türk mühendis öncülüğünde Eskişehir’de % 100 yerli tasarım ve malzemelerle üretime geçilmiştir. Dönemin sanatçıları, medya ve mühendisler yerli otomobil üretiminin imkânsız olduğu düşüncesinde olsa da ekip pes etmeden devam etmiştir. 4 silindirli ve ortalama 60 beygir gücünde olan aracın motoru Sivas demiryolu fabrikasında işlenmiş, diğer ekipmanlarsa yine tamamıyla yerli malzemelerle Eskişehir ve Ankara’da tamamlanmıştır. Takvimlerin 28 Ekimi gösterdiği o gün Türkiye kurulan bu ekip öncülüğünde 129 günde % 100 yerli ve direksiyondan vitesli ilk otomobilini üretmiştir.

 

Devrim Arabaları
Devrim Arabaları

 

İlk yerli otomobil imizde neden seri üretime geçilememiştir?

Tamamlanan bu üç otomobil 29 Ekim sabahı tanıtılmak üzere başkente doğru yola çıkar. Ancak trendeki güvenlik kuralı nedeniyle depolarına benzin koyulmaz. Ankara’ya getirilen otomobillere Sıhhiye’de bulunan demiryolları fabrikasında manevra yapabilsinler diye birer litre kadar benzin konulur. Çünkü asıl benzinin meclise giderken konulmasında karar kılınmıştır. Fakat otomobilleri meclise götüren ekip bu durumdan haberdar edilmediği için benzin alınmaz ve Devrim 1, Devrim 2 ve Devrim 3 yakıtsız olarak meclis önüne getirilir.

devrim-araba-2016-04-12_120714

Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel devletin ileri gelenleri, gazeteciler, sanatçılar ve dönemin aydınlarının gözü önünde ilk yerli otomobile biner, çalıştırır, hareket eder. Ancak biraz gittikten sonra durur. Çünkü benzini bitmiştir. Bunun ardından orada bulunan pek çok kişi tıpkı kendi iddia ettiği gibi yerli otomobil Devrim’in aslında üretilemediğini, imkânların kısıtlı olduğunu söyler veya alay eder. Gazeteler Devrim’in çalışmadığına o kadar masrafın boşa gittiğine dair haberler yapar. Sonrasında Cemal Gürsel benzin doldurtup o otomobil ile yolculuk yapsa da Anıtkabir’e ve yapılan törenlere birebir yerli otomobilimizle katılsa da kimseyi buna inandıramaz ve bu olay sebebiyle de ilk yerli otomobil olan Devrim’de seri üretime geçilemez. Kısaca Devrim arabalarının üretildiğine kimse inanmamış ve inanmak istememiştir.

Devrim Aracı Türk Arabası

Peki, ilk yerli otomobil imiz Devrim’e sonrasında ne olmuştur?

Artık kimsenin üretildiğine inanmadığı ve ispatlanmasına dahi fırsat verilmeyen Devrim arabaları bu gün halen Eskişehir’deki Tülomsaş Müzesinde sergilenmekte ve benzini koyulduğu zaman halen sorunsuzca çalışabilmektedir. Son olarak belirtelim ki devlet başkanı Cemal Gürsel’in “Biz Batı kafasıylaotomobil yaparız, doğu kafasıyla ikmali unuturuz” sözü, bu olay yüzünden gündeme gelmiştir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir