Yeni Konular

İngiltere’den Twitter’a boykot uyarısı!

İngiltere’den Twitter’a boykot uyarısı!

İngiltere’deki Twitter kullanıcıları, tehdit ve taciz içerikli mesajları bildirebilmek için imza kampanyası başlattı. İngiliz kullanıcılar, talep ettikleri önlem alınmadığı takdirde Twitter’ı 4 Ağustos’ta boykot edeceklerini açıkladı.

İngizliler, Twitter kullanıcılarının baş belası haline gelen olumsuz içerikli mesajlara karşı kampanya başlattı. On binlerce kullanıcının destek verdiği kampanyada,  Twitter’dan mesaj alanına  “kötü niyetli kullanımı bildirme” seçeneği yerleştirmesi isteniyor.

Özellikle sahte hesapların artmasıyla Twitter’da sorun haline gelen tehdit ve taciz içerikli mesajlara karşı kampanyayı tetikleyen kişi, gazeteci Caroline Criado-Perez oldu.

İngiltere’de banknotlara kraliçenin yerine başka kadınların da fotoğraflarının basılması için kampanya yürüten ve başarıya ulaşan Perez, bu başarısının ardından Twitter üzerinden tehdit mesajları almaya başladı.

Sadece 12 saatte tecavüz ve ölüm içerikli 50 tehdit mesajı alan kadın gazetecinin şikayeti sonucunda, Manchester kentinde 21 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı. Bu gelişmenin ardından Twitter kullanıcları benzer tehditlerden korunmak için yetkililerin harekete geçmesini talep etti.

‘UYGULAMA YETERSİZ’
Twitter’dan yapılan açıklamada, ‘taciz olaylarının ciddiye alındığı’ ve kullanıcılardan şikayetçi oldukları hesapları bildirmeleri istendi.

Twitter, bazı akıllı telefonlarda talep edilen uygulamanın olduğunu  da ifade etti.  Ancak Twitter’ın açıklaması İngilizleri memnun etmedi.

Twitter’ın iPhone’lar için hazırlanan ‘report tweet’, yani tweet bildirme hizmeti, Android ve web kullanıcıları için de sunulmaya hazırlanıyor.

İngilizler, talepleri yerine getirilmediği sürece 4  Ağustos günü sosyal paylaşım sitesini boykot edeceklerini ilan etti.  Söz konusu tarih, Uluslararası Arkadaşlık Günü’nü temsil ediyor.

BBC teknoloji muhabiri rory Cellan-Jones, ‘Twitter’ın ifade özgürlüğünü korumaya devam etmeye çalışırken, daha güvenli ve kibar bir platform olmak arasında ikilemde kaldığını’ belirtti.

Cellan-Jones, Twitter’ın her bir tweet için bildiri tuşu bulundurulması yerine, şikayetlerin polise yapılmasını tercih edeceğini öne sürdü.

teknoloji

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir