Yeni Konular

İnternette her şeyinizi şifreleyin

22-05-2015_073044İnternette her şeyinizi şifreleyin

İnternette dolaşmak birçok şeye de korumasız kalmak demektir. Apple bile bulut sistemindeki açıklar yüzünden bir çok kullanıcısını mağdur etmiş ve ünlülerin buluta yükledikleri birçok fotoğraf sanal aleme hızla yayılmıştır. Durum bu kadar önemli iken yapabileceğimiz birşeyler olmalı. Elbetteki var. Hergün yollanan virüslü spam mailler, internette dolaşan zararlı yazılımlar, sistemimize bulaşan reklamlar ve daha niceleri bizi sinir etmek için varlar. Elbetteki bu durumlar için de yapılabilecek antivirüs dışında korunma ve şifreleme işlemleri var. İşte biz size burada bunun açıklamasını yapmak istiyoruz.

 

 

 

VPNBook ile güvensiz Wi-Fi ağlarında korunun

WiFi-Sifreleme

Halka açık Wi-Fi bağlantı noktaları genellikle güvensizdir, o yüzen de bağlantıyı kendiniz şifrelemediğiniz sürece bu ağları kullanırken savunmasız kalırsınız. Güvenliği sağlamanın bir yolu sadece bağlantınızı şifrelemekle kalmayıp hareketlerinizi takip edilmesini zorlaştıracak biçimde yeniden yönlendiren bir sanal özel ağ (VPN) kullanmak. Çoğu VPN hizmeti üyelik gerektiriyor fakat muhteşem VPNBook (www.vpnbook.com) tüm tarayıcılarda ve aygıtlarda çalışan iki ücretsiz seçenek sunuyor. VPNBook’un kullanımı aşırı basit olan PPTP (Point-toPoint Tunelling Protocol) sürümü herhangi bir ek yazılım
gerektirmiyor. Windows’un “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ni açın (Denetim Masası’nda “Ağ ve Internet” kısmından), sonra “Yeni bağlantı veya ağ kurun”a tıklayıp “Çalışma alanına bağlan”ı seçin. Şimdi bağlantıyı VPNBook’un IP adresini ve www.vpnbook.com/#pricing sayfasından bulacağınız oturum bilgilerini girerek yapılandırın. Ancak bazı servis sağlayıcılar veya büyük şirketler PPTP’yi engellediği için bağlantı çalışmayabilir. Bu durumla karşılaşırsanız VPNBook’un ücretsiz OpenVPN istemcisini indirip engelleri atlatabilirsiniz.

Tor ile ekstra şifreleme katmanı

kilitli-vpn

Eğer mahremiyetiniz konusunda gerçekten kaygılanıyorsanız VPN’den bir adım ileri gidip adına “soğan yönlendirme” denen bir yönteme başvurabilirsiniz. Aslında ABD Deniz Kuvvetleri tarafından temeli atılan Tor (www.torproject.org) bağlantınızı dünyanın dört bir yanındaki onlarca sunucudan gelişigüzel geçiren ve çok katmanlı şifreleme sağlayan ücretsiz bir hizmet. Bu, internetteki etkinliğinizi neredeyse takip edilemez hale getiriyor. Tor’u kullanmanın en iyi yolu özel bir tarayıcıyı indirip kurmak. Ana sayfadan “Download Tor” bağlantısına tıklayın, sonra indirilen dosyayı fareyle çift tıklayarak açın. Bilgisayarınızda bir Tor Browser klasörü oluşacak. “Start Tor Browser” simgesine çift tıklayarak başlatın. Tarayıcınızın artık Tor’u kullanacak biçimde yapılandırıldığını söyleyen bir mesajla karşılaşacaksınız. Artık web’de anonim gezintiye çıkabilirsiniz.

Ziyaret ettiğiniz her web sitesini şifreleyin

web-kilit

Belli bir web sitesini güvenli biçimde gezmenin hızlı ve kolay yolu, Hide My Ass gibi (www.hidemyass.com) bir vekil sunucu (proxy) hizmeti kullanmaktan geçiyor. Hide My Ass sizinle internet arasında durup kişisel IP adresinizi gizliyor. Hesap açtırmanıza, Windows ayarlarını değiştirmenize ya da yazılım yüklemenize gerek yok. Yalnızca web sitesine gidiyor, ziyaret etmek istediğiniz sitenin adresini Web Proxy kutusuna giriyor ve Hide My Ass düğmesine tıklıyorsunuz. İsterseniz güvenliği bir kat daha artırmak için SSL’i (Secure Socket Layer: Güvenli Soket Katmanı) devreye sokabilirsiniz. Gelişmiş seçeneklerde erişmek istediğiniz siteyi saklayan kullanışlı bir araç da var. İsterseniz sunucuyu kullanıp IP adresinizi ABD’de ya da Hollanda’da gösterebilirsiniz. Tek dezavantajı internette gezinti hızınızın normale kıyasla epey bir düşmesi.

Sosyal medyadaki gönderilerinizi şifreleyin

22-05-2015_074244

Tweet’lerinizi ya da Facebook iletilerinizi istemediğiniz kişilerin de okumasından kaygılanıyor musunuz? O zaman scrambls (https://scrambls.com) tam size göre. Firefox, Chrome ve Safari eklentisi olarak çalışan scrambls (Internet Explorer desteklenmiyor.) gönderilerinizi ancak başka scrambls kullanıcılarının okuyabileceği şekilde şifreliyor. Başka herkes saçma sapan simgeler görüyor. Deşifre işlemini belli gruplarla ya da kişilerle sınırlamak olanaklı, böylece tanımadığınız scrambls kullanıcıları mesajlarınızı okuyamıyor. Scrambls ücretsiz, ancak kullanmak için kaydolmalısı nız. Ana sayfadan “Sign up free now” bağlantısına tıklayın, e-posta ya da sosyal medya hesabınızı kullanarak kaydolun ve tarayıcı eklentisini kurun. Bir scrambls mesajı göndermek için araç çubuğu düğmesine basıp “scrambl all text”i seçin ya da “scrambl marked text”i seçip şifrelenmesini istediğiniz mesajın başına ve sonuna “@@” koyun. Örnek: “@@ Bu cümleyi şifreliyorum@@”

Web e-postanızı Mailvelope ile şifreleyin

22-05-2015_074305

E-posta, güvenli olmayışıyla bilinen iletişim yöntemlerinden biri ama şifreleme eklentisi Mailvelope (www.mailvelope.com) e-postayı daha güvenli kılabiliyor. Şu anda yalnızca Chrome üstünde çalışsa da (Firefox eklentisi geliştirme aşamasında ama denenebiliyor.) Mailvelope neredeyse bütün web e-posta hizmetlerini (Gmail, Outlook.com ve Yahoo! Mail dahil) destekliyor. İletilerinizi şifrelemek için önce eklentiyi kurun, tarayıcı araç çubuğundaki asma kilit simgesine tıklayın, “Options”ı seçip bir şifreleme anahtarı üretin. Bu anahtarı özel mesaj gönderdiğiniz kişiye tercihen SMS ya da telefon yoluyla ulaştırmanız gerekiyor. Mesajı normal yazmak yerine, mesaj kutusunda beliren kâğıt kalem simgesine tıklayıp özel ve şifrelenmiş Mailvelope Compose penceresini açıyorsunuz. Tüm talimatları www.mailvelope.com/help adresinde bulabilirsiniz.

Bulut depolama hizmetlerinin dosyalarınıza erişimini engelleyin

22-05-2015_074441
Amazon Cloud Drive’ın kullanıcı sözleşmesini okuduğunuzda rahatsız edici bir ibareyle karşılaşıyorsunuz: “Size hizmet sunabilmek için dosyalarınızı kullanabilir, onlara erişebilir ve saklayabiliriz ve siz de bununiçin gerekli tüm izinleri vermiş sayılırsınız.” Aralarında Google Drive, SkyDrive ve Dropbox’ın bulunduğu diğer çevrimiçi depolama hizmetleri de dosyalarınız üzerinde benzer haklara sahip. Dosyalarınızı hem bulutta tutup hem de gizliliğinizi korumanın tek yolu, dosyaları yüklemeden önce şifrelemek. Bunun kolay ve ücretsiz yolu da BoxCryptor’ı kullanmak (www.boxcryptor.com). Ücretsiz programı (iOS ve Android sürümleri de mevcut.) indirin ve istediğiniz internet depolama sürücüsünde bir BoxCrypt klasörü oluşturun. Buraya yüklediğiniz her şey şifrelenecek.

Çevrimiçi sohbetlerinizi şifreleyerek davetsiz misafirleri uzak tutun

22-05-2015_074530
İnternetten yapılan sohbetlerin ve gönderilen anında iletilerin büyük kısmı doğası itibariyle özeldir; ancak bu, kayıtları bir tek sizin okuyabildiğiniz anlamına gelmiyor. Cryptocat (https://crypto.cat) başkalarının sizi dinlemesini önlemek için Off-the-Record Messaging (kayıt dışı mesajlaşma ya da OTR) yöntemini kullanan basit ve ücretsiz bir web uygulaması. Yazılım tarayıcıdan çalışıyor (Firefox, Chrome ve Safari destekleniyor.) ama önce küçük bir eklenti indirmeniz gerekiyor. Skype kadar gelişkin özelliklerine sahip olmayan yalın bir sohbet istemcisi olsa da sizden hiçbir kişisel bilgi istemiyor ve her sohbette yeni
şifreleme anahtarı üretiyor. (Karşı tarafın da aynı eklentiyi kurması gerekli.) Unutmayın ki Cryptocat IP adresinizi gizlemiyor ve geliştiriciler de hizmeti Tor’la birlikte kurmanızı tavsiye ediyor.

E-posta adresinizi Gliph’le gizleyin

22-05-2015_074609

Gliph (http://gli.ph), Chrome ve Firefox için tarayıcı eklentisi, iPhone ve Android içinse bir dizi iyi düşünülmüş özelliğe sahip bir uygulama olarak çalışıyor. Bu özelliklerin başta geleni, kimliğinizi sayı ve harflerden oluşan bir kullanıcı adıyla değil, bir dizi simgeyle saklıyor olması. Gliph’in çok yararlı bir diğer yönü de e-posta adresinizi “gizleyebilmesi.” Bu, gerçek adresinizi şifrelemenizi ve hizmetlere başvururken geçici bir e-posta adresi kullanmanızı olanaklı kılıyor. Kendinize özgü bir simge kümesi seçip hizmeti kurduktan sonra “Cloak”a basarak asıl e-posta adresinizi gizleyin, sonra “Create New Cloak”a tıklayıp istediğiniz web sitelerine ya da internet hizmetlerine üye olmak için Gliph e-posta adresinizi kullanın. Eğer çevrimiçi kimliğiniz şifreli ismin ardında sizin olduğunuzu tahmin eden birisi tarafından açıklanırsa bile gerçek e-posta adresiniz güvende olacak.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir