Yeni Konular

“İntihar” Sorunların Çözümü İçin Doğru Yol Değildir!

intiharYaşam bir insanın ana rahmine düştüğü an itibari ile başlayıp, gözlerimizi sonsuza dek kapattığımız ana kadar geçen bir süreçtir. Yaşam ve ölüm arasında geçen bu süreçte nice hatıralar, nice anılar gizlidir. Hayatı yaşanılır kılabilmek de, kendimize ve çevremize zehir etmek de elimizdedir aslında.

Hayatta ama acı, ama tatlı birçok olay yaşarız. Olaylara olan bakış açısı kişiden kişiye değişmekte, kimileri daha güçlü olabiliyorken, kimileri güçlü kuvvetli bir fiziğe sahip olsa da çok zayıf bir karakterde olabilmektedir. Güçlü olabilmek olgusu her insanda olmayabilir. Çünkü bu öyle bir olgudur ki, kişinin bağlı bulunduğu manevi değerler ile çok yakından ilgilidir.

Kişinin olaylara dini açıdan yaklaşımı, inançları, sevdiği ya da sevildiği insanlar gibi birçok etken güçlü olmasını sağlar aslında. Güçlü insan kilo ile değil, manevi ağırlığı ile ayakta durmayı başarabilen insandır. Başarı insan hayatı boyunca her alanda takdir edilme duygusudur. Küçük bir çocuk emekleme eylemini yürüme eylemine dönüştürdüğünde hem kendisi bir özgüvene kavuşur, hem de çevresinden ebeveynlerinden aldığı takdirle “güç” olgusunu edinmeye başlar. Bu edinim zaman içinde yaptığı her başarılı hareket neticesinde takdir görmeye devam edildiği sürece kişisel gelişim açısından artarak büyür.

Özgüveni yüksek olan birçok kişi, hayata ve olaylara karşı farklı bakış açılarına sahip olur. Tam tersi bir durum ile bir hayata başlayan birey, eğer çocukluk döneminde sürekli itilip, toplumdan soyutlanır, takdir görmek bir yana sürekli olarak eleştiri alırsa zamanla güvensizlik duygusu benliğine yerleştirir. Bu tarz durumlarda bazen gözle görülebilen ufak bir çatlak bulsa parçalanacak olan kapasitede olan kişilik bozuklukları oluşur. Bazen ise kişilik bozukluğu yaşayan kimse kendini toplumdan tamamen soyutlamaz, her şey rutin ilerler, kişisel mutsuzluğunu sahte gülümsemelerle örtmeye çalışır, ancak daha fazla bu sahte gülümsemelere katlanamayıp zamanla kabuğuna çekilir. Pek tatbikî bariz belirgin olmayan davranışlara sahip kişiler aslında toplum içinde çok da dikkat çekmeyebilir.

Gerek özel hayatımızda, gerek iş hayatımızda birçok karakter tanırız. Bazıları bir karıncayı dahi incitmeyecek karakterde merhametli, iyi niyetli, sakin bir yapıya sahipken, bazıları ise vicdani değerlere sahip olmayan kötü niyetli karakterler olabilmektedir. Bazen yıllardır tanıdığımız biri öyle bir davranış sergiler ki, adeta o kişi gider, yerini bir başkası alır. Bu durum için genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, yazımın ilk başında belirttiğim gibi tamamıyla kişisel bir durum sebebi ile birçok karakterde insana rastlamaktayız.

Ölümlü hayat tabirini kullanırız. Hayat aslında bir nevi market ürünü gibi son kullanım tarihi olan bir olgudur. Ancak market ürününde süreyi biliriz, hayatta ise bu bilinmez bir tarihtir.

Hayatta her insanın farklı bir hikâyesi vardır. Bu hikâyeler çoğu zaman hayat dersi verirken, bazen de yaşanılan olaylardan ders çıkarmayabiliriz. Bireysel sorunlar, iş hayatı, özel hayat insanın bütününü oluşturur. Güçlü bir insan genel olarak kriz yönetimini bilir, çıkar yol arar, her durumda mücadele eder ve olumsuzlukların geçici olduğu bilinci ile üstesinden gelir. Ancak, gerek yetişme tarzı, gerek kişilik özellikleri açısından mücadele etmek yerine sorunlar karşısında kaçma eğiliminde olan bireylerde vardır. İnsanları ikiye ayıracak olursak; güçlü insan savunma içgüdüsü ve mücadele ruhu ile olumsuzların üstesinden gelirken, zayıf insan mücadele etme yolunu tercih etmez zoru başarmak için uğraşmaz, kaçış bu insanların en iyi yaptığı davranış olur.

Hayatta yaşanılan olumsuzluklar neticesinde kaçış yolunu elim bir son ile noktalayan insanlar “ölüm” ile her sorunun biteceğine inanarak intiharı tercih ederler. Ben hayat mücadelesini bıkmadan usanmadan sürdüren hiç kimsenin intihar düşüncesine sahip olmadığını gözlemledim. Bu düşünce sadece ve sadece aslında normal şartlarda çok zor olan ölümün, çaresizlik olarak ifade edilen olumsuzluklara karşı konulamayan şekliyle intihar eden kişi için en kolay yol olmasıdır.

Bu insanlar ruhsal olarak ciddi bir girdaba girmiş olmakla birlikte, mücadele ederek bir şeylerin üstesinden gelmekten ziyade, kendinden bile kaçarak her şeyin son bulacağı düşüncesiyle, tabiri caizse bencilce, “ölüm” ü tercih ederler.

Kişinin yaşı, evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, onu sevenlerin varlığı tamamıyla ilgi alanının dışına çıkar, akıl sağlığı yok olur ve kendisi için tek çözüm yoluna ulaşmak adına ona bahşedilen hayata son verir. Hem de hiç gözünü kıpmadan, ardından yarım kalacak hayatları, insanlar üzerinde oluşacak travmayı, küçük bir çocuğun yetim kalmasını bir eşin ömrünü nasıl geçireceğini, kardeşlerinin hislerini, anne babasının yüreğine düşüreceği ateşin büyüklüğünü aslında hayatına son vermenin onun için acı bir başlangıç olacağını hiç ama hiçbir şeyi düşünmeden, düşünme yeteneğini yitirmiş vaziyette gerçekleştirdiği bir eylem olan intihar ile yaşamına son verir.

Ardında birçok soru işareti bırakarak gider, herkes bir suçlu arama eğilimine girer, günlerce süren panik ataklar, uykusuz geceler, olay mahallinden uzak olmak isteme duygusu, psikolojisi darmadağın insanlar, dünyası yıkılmış eş, çocuk, kardeşler, ana, baba bırakarak kendini düşünerek bencilce hayattan çeker gider.

Aslında hayatla ve kendisi ile mücadele etme eğilimine girmiş olsa, profesyonel bir destek alarak hayatın aslında düşündüğü kadar zor olmadığını düşünse ardında bıraktığı gerek ailesi, gerek iş arkadaşına büyük bir acı yaşatmaya hakkının olmadığını düşünse bu zor ve hazin sonu tercih etmek yerine ilahi bir güç tarafından bahşedilmiş canı kendi inisiyatifi ile alamayacağının bilincine varacak ve her türlü olumsuzluğa rağmen yaşamaya devam edecektir.

İntihar ederek hayatına son verme hakkını kendinde bulan bencil bir ruh için yapılacak tek şey bundan sonraki süreçte ebedi hayatta aslında fani hayattan daha da zor anlar yaşayacağına olan inançla durumu ilahi adalete, Allah’ın takdirine bırakmak olacaktır.

Bizler geride bıraktıkları sevenleri olarak, hazin bir son ile aramızdan ayrılmayı tercih eden kişi için, ardından her ne kadar konuşursak konuşalım sonuç değişmeyecektir. Zor bir süreç olarak bunun da hayatımıza dokunan elim bir hikâye olduğunun bilinci ile sağlam düşünce yapısı ve iyi niyetlerimizle birbirimize kenetlenmeli, manevi desteğimizi birbirimizden esirgememeliyiz.

Hayattaki zor yolculuğu tamamlayıp aslında geride kalacakların yaşayacağı zor günleri düşünmeden hareket eden ve bu yolu özgür iradesi ile tercih eden bir insan olduğunu da unutmamalıyız.

Hayat zor bir sınav, bu tarz hazin olaylar da atlatılması gereken başarı ile üstesinden gelinmesi gereken önemli bir sınavdır.

Hayatta herkes bir akla sahiptir. İyi ve kötü hayatımızın her anında olabilir. Allah hepimize bir hayat sunmuş ve akıl vermiştir. Hayatı 4-4lük yaşayabilmek de, kendimize zerih etmek de bir nevi elimizdedir. Tercihlerimiz kaderimizi oluşturmada büyük etkenlerdendir.

Fani hayatta önemli olan zor olanı başarmaktır. Aslında çok zor bir kararı kendine kolay olarak göstermek doğru bir tercih değildir.

Gökyüzünün berrak mavisi, denizin engin derinliği, doğanın binbirçeşit yeşili, ailemiz, dostlarımız, arkadaşlarımız dünyanın bizlere sunduğu bin bir çeşit güzellik veya zorluk bu hayat içinde hep bizler için.

Aldığımız her nefes için Allah’a borçluyuz. Hayatlarımızı bize veren, canımızı bahşeden Allah “ol” dedi, olduk. Unutmamalıyız ki son nefesimizi Allah istediği zaman vereceğiz. Böyle güzel bir manevi bağdan ayrılmamalıyız.

Hayatta her ne kadar zorluk yaşarsak yaşayalım mutlu olmak için her zaman bir sebebimiz var. Sağlıklı mutlu, huzurlu bir hayat yaşamanız dileğiyle.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri

Charlie Chaplin Ünlü Sözleri Charles Spencer yani “Charlie” Chaplin çok kişilikli çok yeteneli bir kişiliğe …

Bir cevap yazın