Yeni Konular

iOS-8 Bilinmeyen Özellikleri

ios8-5413w324r

Hızlı Cevap seçeneği

Çoğu kişinin beklediği bir seçenek bu seçenek ile uygulamayı açmadan cevaplamak mümkün oluyor. Örneğin mesaj geldiğinde aşağı doğru çekerek hemen yanıt verebilirsiniz.Eğer kilit ekranında iseniz yana doğru çekmeniz gerekmektedir.

 

 

Dikte Mikrofonu

iPhone’un küçük klavyesi sizi uğraştırıyorsa Türkçe dikte ile çok kolay yapabileceksiniz. Boşluk tuşunun yanındaki mikrofon simgesine basın ve net bir ses ile konuşun. iOs konuşmanızı anlayacak ve yazı haline getirecektir. Cümlenin sonunda “nokta” demelisiniz.

 

 

Farklı temalı klavye seçenekleri

Androidde bulunan küçük klavyeden sıkıldıysanız artık farklı klavyeleri ekleyebilirsiniz. Bunun için Türkçe destekli Fleksy programını kullanabilirsiniz. (Fiyatı 2,00 TL)

Eğer ücret vermek istemiyorsanız SwiftKey deneyebilirsiniz.

 

 

Siri ve Shazam Ortaklığı

İngilizce olarak Siri’deki asistan ile konuşabiliyorduk. Şimdi Shazam’da dahil olmuş durumda. Shazam şarkıları algılayarak hangi şarkı olduğunu bulmaya çalışan bir program. Eğer telefonda ana ekran düğmesine basarsanız asistanı çalıştırırsınız. Asistanı çalıştırdığınızda “What’s that song playing?” diey sorduğunuzda şarkının hangi şarkı olduğunu bulabilirsiniz.

 

Siri Asistanı telefon kilitli iken açmak

Siri önceden telefon kilitli iken kullanılamıyordu. Çünkü telefonu ana ekran düğmesi ile açmak gerekiyordu. Ancak artık böyle bir şeye gerek yok. Telefon kilitli iken “Hey Siri” diye söylediğinizde sorunuzu söyleyebileceksiniz. Ancak bu ayarı açmanız gerekir. Bunun için Ayarlar > Genel > Siri > İzin Ver; “Hey Siri” seçeneklerinden açabilirsiniz.

 

Pil kullanımına bakmak

Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil seçeneklerini seçerek görebilirsiniz.

 

 

Safari görünümü düzenlemek

iOS’da orijinal siteyi görmek istiyorsanız adres çubuğuna basın ve açılan menüyü kaydırıp “Masaüstü Siteyi İste” kısmına dokunun.

 

 

Safari Kredi Kartı Tarama İşlemi Yapmak

Safari kredi kartı bilgilerini girmek yerine fotoğrafını çekerek bile kredi kartını yükleyebileceksiniz. Safari kredi kartı bilgilerini otomatik girecektir.

 

 

Gri Görünüm Ayarlamak

Telefonu siyah beyaz olmasını istiyorsanız veya parlak renkleri göremiyorsanız iOS gri tonlu seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Gri Tonlu seçeneğini seçin.

 

 

Flyover turları atmak

Harita’da üç boyutlu görsele ulaşabilirsiniz. Bunun için örneğin “paris” aratın ve paris’de eyfel kulesini seçin böylece üç boyutlu panoromik görüntüne ulaşacaksınız. Desteklenen yerleri bit.ly/floyover205 sitesine girerek görebilirsiniz.

 

 

Gelişmiş Grup Mesajlaşma Ayarları Ayarlamak

Artık gruplar kısmını WhatsApp gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için grup mesajlarındaki sağ üstteki ayrıntılar düğmesine basarak guruba ekleme yapabilir, konum paylaşabilir ve rahatsız etmeme için rahatsız etme seçeneğini seçerek yazışmanın sesini azaltabilirsiniz.

 

 

Mesajlar ile Ses ve Video

Mesajlar üzerinden sesli ve görüntülü mesaj gönderebilirsiniz. Ses göndermek için boşluk tuşunun yanındaki mikrofona tıklayın. Video için ise sol taraftaki fotoğraf makinesini sağa çekin.

 

 

Mesajlar 2 dakika sonra silinsin.

Mesajları otomatik silmek için Ayarlar kısmından Mesajlar kısmına girin ve “Sesli mesajlar” ve “Görüntülü mesajlar” kısmının altındaki ayarı 2 dakika yapın. Ne yazık ki 2 dakikadan başka seçenek koyulmamış.

 

 

Mesajdaki Gönderilen Dosyaları Görmek

Mesajlar kısmında iken yazışmanın birinde iken sağ üstteki Ayrıntılar kısmına girerseniz yazışmada gönderilen tüm Ortam Dosyaları görünecektir.

 

 

Uygulamalarda Önizlemeler ve Videolar

Artık Apple Store ile uygulamalar daha uygun fiyatlara alınabilecek ve uygulamaların videoları koyulabilecek.

 

 

Neredeyseniz Oranın Bilgisi Gelsin

iOS 8 ile nerede iseniz size bir uyarı verecek ve örneğin gezdiğiniz yerin fotoğrafı kilit ekranında belirlemek. Eğer bu uygulamyı istiyorsanız. Ayarlar > Genel > Handoff > Önerilen Uygulamalar kısmından açınız.

 

 

Çabuklaştırılmış Şekilde Video Çekimi

Kamera modunda daha hızlandırılmış şekilde video çekebilirsiniz. Bunun için Kamera uygulamasının soluna gidin ve hızlı çekim seçip kaydı başlatın.

 

 

Hızlı Fotoğraf Paylaşımı

Artık fotoğrafları sol alttaki paylaşım düğmesine tıklayıp sonraki basıp uygulama listesinden fazlasına dokunarak sonradan yüklediğiniz bir program için fotoğraf paylaşımına izin verebilirsiniz. Tumblr gibi bir yerde paylaşmak için Tumblr açmanıza gerek kalmayacak.

 

 

Artık Başka Fotoğraf Editör Programları Yükleyerek Fotoğrafları Düzenleyebilirsinizios8-iphone-ipad-kck

Büyük bir yenilik yapılarak fotoğraf uygulamasında başka program da kullanabilirsiniz. Bunun için fotoğrafı açıp sağ üstte “düzenle” kısmına basıp daha sonra sol üstteki düğmeye basın. Telefonunuzda yüklü diğer programlar ekrana gelecektir.

 

Fotoğraflar Programında Fotoğraf Gizlemek

iOS ile artık telefon başkalarının eline geçtiğinde görünmesini istemediğiniz fotoğrafları gizleyebileceksiniz. Bunun için fotoğrafa basılı tutun ve “Gizle” seçin. Ancak şuna dikkat edin. Albümlerde gizlediğiniz fotoğraflar Yıllar ‘da ve Yıllar ’da gizledikleriniz Albümler kısmında görünmeye devam edecektir.

 

 

iPhone’u iPad ile açmak

Eğer iPhone telefonunuz başka bir odada ise aynı kablosuz ağa bağlı oldukları sürece o telefonu da cevaplayabilirsiniz. Bu uygulama için Ayarlar > FaceTime > iPhone Hücresel Aramalar seçeneklerini seçin.

 

 

Panaroma Özelliği

iPhone’dan sonra iPad ile de panaroma çekmek mümkün. Bunun için iPad ile panorama moduna gelip ekranı kaydırın.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir