Yeni Konular

Işın Nedir X ve Mor Ötesi Işınlar

IşınIşın nedir? Işın çeşitleri – X ve Mor Ötesi Işınlar – Işının özellikleri

Işın; ısı ya da ışı enerjisinin uzayda yayılma doğrultusunu gösteren çizgidir. Dalga boyu ışığa göre çok kısa (gamma ışınları, X ışınları, morötesi ışınlar) ve çok uzun (kızılötesi ışınlar, radyo dalgaları) olan ışınlar gözle görülemezler. Bu ışınlardan radyoaktif ışınların dalga boyu çok kısadır (gama ışınlarınınki milimetrenin on milyarda biri).Kozmik ışınlar ise evrenin derinliklerinden gelen taneciklerdir (elektronlar, protonlar, nötronlar). Bunlardan atmosferi geçebilenler 30 m derine kadar girebilirler. Bir miktar kozmik ışın vücuttan da geçer, ancak bağışıklık kazanıldığı için zarar vermez.

 

Atmosfer bunların çoğunu soğutup yok ederek zararlarını ortadan kaldırır. Röntgen filmlerinin çekilmesine yarayan X ışınları da kısa dalgalı ışınlardır. X ışınları güneş ışığında da vardır. Tehlikeli olan bu ışınlar da hava ile durdurulduğu için yere kadar ulaşamazlar. Morötesi ışınlar da güneşten gelen ışık içinde vardır, en tehlikeli olanlarını atmosfer soğurur. Yeryüzüne ulaşabilenler ise insan vücudunda kemiklerin ve dişlerin gelişmesi için gerekli D vitamininin oluşumunda rol oynarlar. Flüorışıl maddeler morötesi ışınlara tutulunca gözle görülebilen ışık çıkarır (flüoresan lamba). Kızılötesi ışınlar da güneşin yaydığı ışınlar arasında yer alır. Dalga boyu görülen ışıktan daha uzun olan bu ışınlar atmosferde durdurulmaz, soğurulmaz. Bu ışınlar geceleyin ve sisli havada resim çekmeyi sağlar.Radyo dalgaları ise daha da uzundur. Bunların 1 km uzunluğunda olanları bile vardır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın