Yeni Konular

Isırgan Otunun Faydaları – Çayı Hazırlanması – Yan etkileri

Isırgan Otunun Faydaları - Çayı Hazırlanması - Yan etkileriIsırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu’nun yıllardır bizi ısırdığı için elimizin kaşındığını düşünsek te aslında gerçek üzerinde bulunan tüyler sayesinde cildimize teması halinde vücudumuza bünyesinde bulundurduğu kimyasal maddeyi saldıgaldığı için bize acı verir. Bundan dolayı taze ısırgan otunun yapraklarına ve ya gövdesine dokunurken biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Fakat ısırgan otu asırlardır vücudumuza verdiği yarar sayesinde pek çok ülkede geçmişten bu yana önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizde bu yöntemler kullanılmasa da Avrupa ülkelerinde ısırgan otunun kimliği vücutta birikmiş suyu atması ve idrar söktürücü be vücudumuzda bulunan organlarımızı temizlemek amacı ile kullanılır.

Latince adı Urtica dioica olan ısırgan otunun şuanda bir çok içtiğimiz ilacın içerisinde bulunuyor. Ve büyük üreticiler bu bitkiyi ilaç firmalarına çok kolay pazarlıyabiliyor. Genellikle Avrupa, Amerika ve asyanın soğuk ülkelerinde yetişen ısırgan otu iyi bakılırsa eğer boyu 1 metreye kadar erişebiliyor. Yapraklarının rengi taze olduğunda açık yeşil. Olgunlaştığında ise tok bir yeşile sahip oluyor. Bu bitki yılın 12 ayı boyunca yetişmeye devam ediyor ve Haziran ayı ile Eylül ayı arasında çiçek açtığını görebiliriz.

Isırgan otu ne olarak kullanılabilir?

Vücudumuzdan idrarı kolay atmamıza yardımcı olur.

Besinleri kolay sindirmemizi sağlar ve bunu düzene sokar.

Kış aylarında daha sağlıklı olabilmemiz için önemli bir yere sahiptir.

Öksürüğümüzü bir anda kesme özelliği vardır.

Karaciğeri ve böbrekleri temizlemekte üstüne yoktur.

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonların tedavisinde büyük rol oynar.

Anemi tedavisi sürecinde hastanın iyileşme süresini kısaltır.

Demir eksikliği için ideal bir bitkidir.

                Isırgan Otu Çayı Hazırlanışı

Isırgan otu çayının halk arasında ve internet ortamında bir çok tarifi olsa da bunların arasında en kolay ve en çok tercih edilen çay tarifi için yarım tatlı kaşığı kurutulmuş halde olan ısırgan otunun kaynama noktasına gelen suya bırakarak 10 dakika boyunca demlenmesini bekliyoruz ve bitkinin içerisinde vücudumuza yararlı olan maddeler ve vitaminler suya geçerken vücudumuzu tahriş edebilecek olan kimyasal maddelerin pasif hale gelmesini sağlıyoruz. Bundan dolayı demleme vaktiniz en az 10 dakika olması sizin için çok önemli olacaktır. Eğer çayın demlenmesini beklemezseniz içtiğinizde midenizde ağrılar ve sızlamalar hissedebilirsiniz. Bununla birlikte boğazda kaşınmalara sebep olacaktır.

Isırgan Otu Çayının Yan Etkileri

Isırgan otunun en önemli rolü vücudumuzu temizlemek olsa da bununla beraber daha sağlam bir bünyeye ulaşmak ve hastalıklardan korunmak amacı ile ihtiyaç duyanlar olsa dahi içinde bulundurduğu maddeler sizin vücudunuz için zararlı hale dönüşebilir. Bundan dolayı kullanmadan önce doktora başvurmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Doktora başvurduktan sonra sizin için belirlediği miktarı geçmemeniz ve fazla sık miktarda bu çayı tüketmemeniz sizin için iyi olacaktır. Fakat az dahi olsa bazı hastalarda mide ağrısı, terlemek, ishal ve içinde bulundurduğu kimyasallar yüzünden dolayı ciltte döküntülere sebep olmaktadır. Isırgan otunun kullanımında hiçbir şekilde açık yaraya temas etmesi kaçınılmalıdır. Adet tarihlerinde değişiklik sağlayabildiğinden dolayı gebe kalmaya çalışan kadınların bu bitkiyi kullanırken bunun bilincinde olmasında fayda var. Emzirme ve gebelik dönemlerinde yan etkileri kullanılmadığı için bilinmemektedir.

Şeker hastası olan insanların kesinlikte doktor gözetimi altında kullanmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü ısırgan otu kan şekerini aniden yükseltme ve düşürme özelliğine sahiptir. İdrar söktürücü özelliği olan bitkinin şeker hastalarından daha çok böbrek ve mesane sorunu olan insanlar için de tehlikeli durumlar yol açabilir.

Kan sulandırıcı kullanan hastaların kullanması durumda kan pıhtılaşması süresinde değişiklik gösterebileceğinden dolayı bu hastalar ısırgan otunu tüketmemelidirler.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir