Yeni Konular

İspanya Nasıl Bir Yer? İspanya Kültürü Nasıl? İspanya Zaragoza Yolculuğu…

 

Spain

 

İSPANYA YOLCULUĞU

 

İlk defa çıktığım yurtdışı seyahatini sizinle paylaşmak istiyorum. Pasaport ve vizemizi aldık. Biletlerimiz tamam. Uçağın 12 c koltuğunda koridor kısmını görecek şekilde yerimizi aldık. İlk defa 4 buçuk saatlik uçuşumuzun ardından İspanya Madrid-Barajas Airport hoşgeldiniz.

barajas_havaalanı

Uçak iniş yaptı diye hemen inmeye kalkmayın. Pist içinde uçak ile 15-20 dk. gezinti yapılıyor. İndikten sonra ülkemiz ile hava şartları çok farklı olmadığını indikten sonra anladım. Botlarımı sanırım gereksiz getirmişim. Havaalanından indikten sonra belki 40-50 adet kadar bekleyen taksiler var.

İSTİKAMET ZARAGOZA

Ama bir şey eksik sanki… İstanbul’daki burnunuzdan içeri giren keşmekeş ortamı yok. Herkes sakin. Neyse biz araç kiraladık. Audi A1 arka diz mesafesi biraz daha uzun olsa iyi olurdu. Zaragoza yoluna koyulduk. Yol üzerinde meridyen başlangıcını göreceksiniz. Zaragoza’ ya araba ile gidiyor iseniz eğer otobanı kullanabilirsiniz. Ama çıkışta 30 € ödeyeceksinizdir.

baslik

Arada sadece 1 kere dik bir tırmanma şeridi rastlıyorsunuz 8 km kadar. Onun dışında yolları ücretsiz olanına göre biraz daha iyi. Ancak bizim paralı otoban İspanyanın parasız otobanından daha kötü. Zaragoza merkeze geldikten sonra ufak bir gezinti yaptık. Çorak dümdüz bir arazi üzerine yapılmış bir şehir ki Madrid ten buraya gelen kadar düz olarak geldik. Evlerin altlarında otoparklar çoğunlukla var. Olmayanlar da ise park yerleri mevcut. Buralarda park yeri bulmak çokta sorun olmuyor. Zaragoza maçına gittik Tenerife karşında hakem hatası nedeniyle verilen penaltı sonucu 2-3 bitti.

Basilica_del_Pilar_Zaragoza-ispanya-katedral

Her ne kadar futbolcu taraftarlara el sallayarak tahrik etse de hava uçuşan çakmak, pet şişe, para vb. görmedim. Ertesi gün Zaragoza’nın meşhur katedraline gittik. (Basilica del Pilar )Akşam vakti gittiğimiz için içini görme fırsatım olmadı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Buranın en önemli yemeğin Paella’dır. deniz ürünlerine merakınız var ise tercih edebilirsiniz. buranın meşhur içeceği ise Sangria. Çok hafif bir şaraptır.

Yemeklerde genellikle domuz eti kullanılmaktadır. Her yerde çok fazla bulunmaktadır. Bu durum tabi ki yemediğimiz için bizi rahatsız etti. Ancak bulabilirseniz mandalina portakal mutlaka yiyiniz. Tadı ve kokusu bile başka bir güzellikte…

BARCELONA YOLU

La-Rambla-caddesi

Ertesi gün günü birlik Barcelona’ya gittik. La Rambla caddesini gezebilirsiniz. Burayı biraz bizim İstiklal caddesine benzettim. Yoğun bir yer… Dolandırıcılık olayı çok fazla olduğu için dikkatli olunuz. Sagra da Famila ve Park Güell’i gezebilirsiniz.

Sokaklarda gezerken yaya yoluna adımımı attığım an sağlı sollu tüm araçlar duruyor. Bu İstanbul’da oturan biri olarak alışık olmadığımız durum. İnsanlar yaya şeridinde sağını ve solunu kontrol etmeden geçiyor. Alışmak zor tabi…

Dönüş yolunda geçiyoruz. Otobanda herkes 120 km ile gidiyor desek yeridir. Aracı sollamak isteyenler bile aralarında 2-3 km fark ile geçiyor desek yalan olmaz. Malum biz de herkes makas atar burada kurallara çok saygılılar. Araba sollarken bile 100 ile giden bir arabayı diğer araç neredeyse 105 – 110 km ile geçiyor. Burada öğrendiğim kadarı ile 16 trafik puanı veriliyor. Örneğin otobanda pencereden dışarı izmarit atmak 2 puan. Bu sebeple dikkat ediniz.

renfe-hizli-tren

Zira bizdeki gibi ertesi sene yenilenmiyor. Puanlar bitince tekrar almak gerekiyor. Düzgün yapı hızlı tren ile gitmek isterseniz. Büyük sistematik yeraltı treni (metro) istasyonundan sonra Renfe Hızlı Tren İstasyonu’na Varıyorsunuz. 60 € civarıdır bileti. Bulunmaktadır. Hızlı Tren ile yolculuk yapmakta çok ilginç bir deneyimdi benim için…

Kısacası çok eğlenceli ve gitmenizi tavsiye ederim. Farklı kültür için ve ufkunuzun açılması için… Belki de gittiğiniz de İstanbul’un kargaşasını bile özleyebilirsiniz. Tabi İstanbul’dan gittiyseniz Türkiye’nin diğer şehirlerinden gittiyseniz de çok değişik gelecektir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın