Yeni Konular

John Watts Young Kimdir

John Watts Young Kimdir
John Watts Young Kimdir

John Watts Young Kimdir

(Doğumu : 24 Eylül 1930, San Francisco, California, ABD), “Gemi­ni”, “Apollo” ve uzay mekiği programlarında görev alan ABD’li astronot.

ABD’nin ilk iki kişilik uzay uçuşunu gerçekleştiren “Ge­mini 3”te (1965) Virgil Grissom’ın yardımcı­lığını üstlenmiştir.

1952’de Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden uçak mühendisi olarak mezun olduktan sonra ABD Deniz Kuvvetleri’ne katıldı ve Kore’de görev yaptı. Daha sonra katıldığı bir deneme programı sırasında Deniz Kuv­vetleri’ne ait bir “F-4B” uçağıyla iki kez yükseklik rekoru kırdı (1962). 1962 – 1964 ara­sında ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) eğitim gördü.

John Watts Young Astronot
John Watts Young Astronot

23 Mart 1965’te fırlatılan “Gemini 3” Yer’den 224 km uzaklıkta bir yörüngeye oturdu. Daha sonra yörüngesi üç kez değiş­tirilen “Gemini 3”, 4 saat 53 dakikalık bir uçuştan sonra Atlas Okyanusunun güneyine indi. Bu uçuştan sonra zamanın ABD başkanı Lyndon B. Johnson, Young’a NASA’nın Üstün Hizmet Madalyası’nı verdi. Young, 18 Temmuz 1966’da fırlatılan “Ge­mini 10”da Michael Collins ile birlikte, 18 Mayıs 1969’da fırlatılan “Apollo 10”da da Thomas P. Stafford ve Eugene A. Cernan ile birlikte görev yaptı. Ay’ın yörüngesine giren “Apollo 10”, Ay’a inen “Apollo 2”nin fırlatılmasından önce, Apollo sistemlerinin son kez denenmesini sağladı.

John Watts Young Kişisel Fotoğrafı
John Watts Young Kişisel Fotoğrafı

Young, 16 – 27 Nisan 1972’de Charles M. Duke ve Thomas K. Mattingly ile birlikte gerçekleştirdiği “Apollo 16” uçuşunda ko­mutanlık görevini üstlendi ve Ay’a inen beşinci insan oldu. 1976’da Deniz Kuvvetleri’nden ayrılan Young, uzay programında çalışmayı sürdürerek 1976’da astronot dai­resinin başkanı oldu. 12 – 14 Nisan 1981’de Robert L. Crippen ile birlikte gerçekleştir­diği ilk uzay mekiği uçuşunda da komutan­lık yaptı ve “Columbia” uzay mekiğiyle Yer’in çevresinde 36 kez dolandıktan sonra California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne indi.

John Watts Young Amerikalı Astronot Son Fotoğraflarından
John Watts Young Amerikalı Astronot Son Fotoğraflarından

Young 28 Kasım – 8 Aralık 1983’te NASA ile Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ortak girişimiyle gerçekleştirilen ve kalıcı bir uzay laboratuvarı olan “Space-Lab”in yörüngeye oturtulmasını sağlayan uçuşun da komutanlığını üstlendi.

John Watts Young Hakkında Bilgi
John Watts Young Hakkında
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın