Yeni Konular

Joomla SEO Ayarlari Nasıl Yapılır

Joomla-seo-eklentileriJoomla Dünyada ve ülkemizde wordpress ten sonra kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Hatta muhtemelen ülkemizde en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Ülkemizde blog konusunda wordpress nerelere geldiyse, portal konusunda da Joomla’nın aynı derecede ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bu sebeple Joomla SEO bölüm hakkında bir makale yazıyoruz.

JoomlaSEO açısından optimize edilebilmesine imkan veren birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca sonrada ekleyebileceğiniz eklentilerle Joomla’nın SEO kabiliyetini daha da artırabilirsiniz. Biz ilk olarak Joomla standart SEO ayarlarıyla başlayacağız.

Joomla Genel SEO Ayarlari

Öncelikle admin panelinde Site / Genel Yapılandırma menüsü vasıtasıyla Genel Yapılandırma sayfasına girelim.
Arama Motoru Uyumluluğu Ayarlan
Arama Motoru Dostu Bağlantılar (‘ Evet © Hayır
Apache moöjrewrite?\ Kullan  EvetHayır
Adreslere Son Ek Ekle # Evet © Hayır
Evrensel Kod Takma Adları © Evet # Hayır

• Arama Motoru Dostu Bağlantılar: Bu ilk ayarı Evet yaparak kitabımızda daha önce izah ettiğimiz gibi bağlantılarımızın kodlardan arınmış, temiz ve arama dostu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarı Evetyaptıktan sonra artık içerik girerken, Takma Ad kısmından sayfa bağlantınızı istediğiniz gibi oluşturabileceksiniz, içerik oluştururken Takma Ad alanını boş bırakırsanız, Joomla otomatik olarak dolduracaktır.

• Apache mod_rewrite’ı kullan: Arama motoru dostu linkler oluşturmamıza yardım edenmod_rewrite özelliği artık her kaliteli sunucuda mevcuttur. Bu ayara Evet demeden önce, sitenizin ana dizinindeki htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak değiştirdiğinizden emin olun.

• Adreslere Son Ek Ekle: Bu ayarı Evet yaparak da adreslerinizin sonuna .html son ekini ekleme imkanına kavuşmuş olursunuz.

 Evrensel Kod Takma Adları: Bu özellik ile site bağlantılarında Türkçe karakter kullanabilirsiniz.

• Sayfa Başlıklarına Site İsmini Ekle: Dilerseniz tüm içerik başlıklarına site ismini ekleyebilirsiniz.

Joomla’daTitle, Description ve Keyword Avarlari

Sitenize ait genel meta etiketlerini de yine SEO Ayarları’nda olduğu gibi Site/Genel Yapılandırma menüsünden gireceğiniz Genel Yapılandırma

sayfasındaki Site sekmesi Üstveri Bilgisi Ayarları kısmından ayarlayabilirsiniz.

• Açıklama: Bu kısma daha önce öğrendiğimiz prensiplere dikkat ederek site genel açıklamasını (description) girmelisiniz.

 Anahtar Kelimeler: Bu kısım ise site anahtar kelimelerini (keywords) gireceğiniz kısımdır.

Ayrıca bu bölümde yer alan Robotlar kısmından İndeksle, Tekip Et seçeneğini, arama motorları tarafından indekslenmesi istemediğiniz özel bir içeriğiniz olduğunda da İndeksleme, Takip Etmeseçeneğini tercih etmelisiniz.
Yine bu bölümden içeriğin telif hakları ve yazar bilgisini de düzenleyebilirsiniz.

Joomla, dilerseniz her içerik için ayrı bir çalışma yapmanıza da imkan verir. Böylece her içerik için otomatik değil bizzat elle bilinçli olarak açıklamanızı ve anahtar kelimelerinizi oluşturabilirsiniz. Şekilde gördüğünüz gibi içerik oluştururken içerik düzenleme sayfasında sağ sütunda bulunan Üstveri Seçenekleri kısmından bu işlemi yapabilirsiniz.

Mijosef Joomla Sef Bileşeni

Yukarıda anlatıldığı üzere Joomla gerçekten başarılı ve esnek bir SEO URL (■arama dostu bağlantı) yapısına sahiptir. Fakat bir SEF Bileşeni kullanarak Joomla’nın SEO yeteneklerini daha da geliştirebilirsiniz.

Kullanışlılığı, bir çok Joomla bileşenini SEF uyumlu yapmak için gereken eklentilerin mevcut olması, irili ufaklı pek çok Joomla SEO eklentisini kullanmaya gerek bırakmaması ve sürekli geliştirilmeye devam etmesi sebebiyle biz SEF bileşenleri içerisinde MijoSEF bileşenini tavsiye ederiz.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın