Yeni Konular

Kabakulak Hastalığı Nasıl Olur – Etkileri Nelerdir

kabakulak-hastaligi

Çocuklar rastlanan bir hastalık türü olan kabakulak ağrılı şişme gibi problemlerle ile karşı karşıya kalmanıza sebep olmaktadır. Bulaşıcı özelliğine sahip olan kabakulak hastalığının mikrobu vücuda yerleşmesinin ardından 2 haftaya kadar kendini belli etmektedir. Belirtileri kişiden kişiye göre fark gösteren kabakulak hastalığında ateş ve tükürük bezlerinde ağrılı şişme görülmektedir. Bununla birlikte hastanın suratının bir bölümü şişmektedir. Hasta yemek sırasında ağzında şiddetli ağrılar hissetmektedir. Bazı kişiler de sağırlık söz konusu olabilir.

Kabakulak hastalığı tedavisi sürecinde önerilen zaman zarfı içinde aşı yaptırılması gerekmektedir. Eğer bir kimse önceden kabakulak hastalığı geçirdiyse bir daha bu hastalık ile karşı karşıya kalmaz. Çünkü bu kimsenin bağışıklık sistemi gelişmiştir. Ön plana çıkarılan aşı sonrasında kişide huzursuzluk, ateş ve bazı yerlerde şişkinlik gibi yan etkenler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat bu tür durumlar normal olarak gözlemlenmektedir.

Ateşi düşürmeye yönelik tedavinin uygulamaya alınmasının ardından bol sıvı takviyesi yapılmalıdır. Hastalık sürecinde ekşili yiyecekler geri plana alınmalı ve kişi bol bol dinlenmelidir. Sıvı içecekleri kamış yardımı ile alarak ağzınızdaki ağrıların artmasını önleyebilirsiniz. Yerken ağzınızı zorlayacak katı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu tür yiyecekleri blenderden geçirerek tüketime alabilirsiniz. Eğer kabakulak hastalığı geçiren bir kimsede şiddetli ağrı, halsizlik ve bitkinlik gözlemleniyorsa acil yardım alınması gerekmektedir.  Paramyxovirus virüsü sebebi ile ortaya çıkan kabakulak hastalığı sonrasında yetişkinlikler de kalıcı izler ortaya çıkabilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın