Yeni Konular

Kadınları en çok kızdıran sözler nelerdir?

kadinlari-kizdiran-sozlerErkeklerin söylediği bazı sözler vardır bunlar kadınları çok kızdırıyor.Bu sözlerin bazılarında gerçek payı bulunsa bile kadınlar bu sözlerden çok rahatsız oluyorlar ve  tahammül edemiyorlar.Erkeklerin, kadınlara en çok söylediği sözlerden bazılar şunlar.Kim sokuyor bunları senin kafana?, Sen ne anlarsın ki bu işten, Zaten çalışmak senin neyine gibi aşağılayıcı sözler kullananların  aslında kendi güven eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

‘Çok kilo almışsın, yemek hiç pişmemiş’ gibi gerçeklik payı bulunan bazı cümleler ise bazen doğru olsa da çok kırıcı oluyor.

-Elinin hamuruyla erkek işine karışma, sen kadınsın otur oturduğun yerde, kim soktu bunları senin kafana, siz kadınlar çok dırdırcısınız… Erkekler tarafından söylenen bu cümlelere pek çok kadın aşinadır. Ve bu sözler birçok kadını çileden çıkaran cümlelerin başında gelir. Önyargılı olarak dile getirilen bu gibi ifadelere en çok maruz kalanlarsa kadın sürücülerdir. Öyle ya, öndeki şoförün ufak bir hatası görülse “Sürücü kesin kadındır.” cümlesi yapıştırılıverir. Çalışan, yöneten, üreten kadın sayısı her geçen gün artsa da kadınlara olan önyargılar hâlâ tam anlamıyla kırılabilmiş değil.

“Kadınlardan yönetici olmaz.”, “Kadınlardan şoför olmaz.”, “Çalışmak senin neyine?”, “Sen ne anlarsın ki!”, “Bu evde benim dediğim olur.”, “Ben erkeğim, istediğimi yapmak zorundasın.” gibi cümleler kadınların hoşlanmadığı fakat sıklıkla karşılaştığı sözlerden. Psikolog Dr. Meltem Kavcar Sırmalı, bu durumun erkek egemen kültürün etkisinden kaynaklandığını ifade ediyor. Sırmalı’ya göre kadınlar yavaş yavaş dört duvar arasından çıkıyor. Kısa süre sonra ise iş hayatlarında başarıya ulaşıyorlar. Bu cümleleri kuran erkekler de çoğunlukla yetkinliklerini kaybetme konusunda korkuya kapılanlar. Yüz yıl önce iş yaşamına dâhil olamayan kadınların kısa sürede başarıya ulaşmalarının erkekler tarafından tehdit olarak algılanması Sırmalı’ya göre çok normal: “Çünkü binlerce yıldır kendi aralarında karar veren erkekler şimdi alanlarını kadınlarla paylaşmak zorunda kalıyor.”

Buna rağmen Sırmalı, “Erkeklerin kadınlara karşı kullandığı aşağılayıcı cümleler, kendilerini yüceltmeye çalışmalarından kaynaklanıyor. Gerçekten ‘özgüven sahibi hiçbir erkek’, kadınlara karşı bu tarz incitici cümleler kurmaz.” diyor ve ekliyor: “Zaman içerisinde gerek erkekler gerekse kadınlar modern toplumdaki rollerine alışacak; birbirine saygı ile yaklaşmayı, karşısındakini tehdit olarak görmeden yaşamayı öğreneceklerdir.”

Bazen de erkeklerin kadınlara söylediği sözler, gerçeklik payı olsa da kadınları mutsuz ediyor. Bunlardan ilki tabii ki “Kilo almışsın” cümlesi. Bir kadın, kilo problemi olmasa bile bu cümleye tahammül edemiyor. Bir diğeri ise “Yemek tuzlu olmuş” ya da “Pişmemiş.” sözü kadınları gerçekte olsa çok üzüyor.

Kadınlar, hararetle bir şey anlatmaya çalıştıklarında ya da tartışma sırasında kendilerine “Sonra konuşuruz.” denilmesinden de hiç hoşlanmıyor. Eşinin bu cümleyi sıklıkla söylediğini söyleyen kadınlar “Bu cümle kendimizi önemsiz hissetmemize ve ileride daha büyük tartışmalar yaşamamıza neden olduklarını söylüyorlar. Çünkü kadınlar  konuyu içimde büyüttükçe büyütüyorlar.” “Kim soktu bunları kafana?” cümlesine ise çok kızıyorlar ve “Sanki biz bir şey düşünemeyiz, hiçbir şeyden anlamayız.” diye , erkeklerin kadınların da düşünebildiğini anlaması gerektiğini söylüyorlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Anne Sütü,Emzirme Teknikleri

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları ve önemi Yeni doğmuş bebeklerin beslenmesinde en önemli etken anne sütü olup …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir