Yeni Konular

Kahve yerine Mozart!

Kahve yerine Mozart!

Bilim insanları Mozart dinlemenin zihnin bir işe odaklanmasına kayda değer şekilde yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Odaklanmak için Mozart dinlemenin önemli ölçüde yardımcı olduğu ifade edildi. Yapılan bir araştırmada Mozart tarafından bestelenen bir parçanyı bir dakika dinlemenin -özel olarak dans müziği- hem gençlerde hem de yaşlı insanlarda konsantrasyon kapasitesini artırdığı ve bir işi tamamalamaya yardımcı olduğu kaydedildi.

Bilim insanları bu araştırma sonucu ortaya çıkan bulguların müziğin beynin gelişmesinde kritik rol oynadığını ispatladığını söyledi. Araştırmaya öncülük eden Japon Kyoto Üniversitesi’nden Prof. Nobuo Masataka ve Amerikan Harvard Üniversitesi’nden Dr. Leonard Perlovsky yaşları 8-9 arası çocuklardan 25, 65-75 yaş aarsı insanlardan 25 kişiyi ele alarak inceleme yaptı. Onlardan Stroop testini yapmasını istedi.

Stroop etkisi üç kısımdan oluşan bir bilişsel kontrol testi. Bir rengin adı (örneğin, “mavi,” “yeşil,” ya da “kırmızı”) farklı bir renkle yazıldığında (örneğin “kırmızı” kelimesi kırmızı renkle değil mavi kalemle/renkle yazıldığında) kelimenin rengini saptama işleminin daha fazla süre aldığını ve aynı renkle yazılması durumuyla karşılaştırıldığında daha fazla hata yapıldığını belirtmektedir. Bu okuma ve okuma sonucundaki anlama işleminin otomatik ve daha hızlı olarak gerçeklesmeşinden kaynaklanmaktadır. Renk saptama işlemi ise okuma kadar otomatikleşmiş bir işlem değildir.

Deney boyunca katılımcılara ahenksiz müzik ve Mozart dinletildi. Uzmanlar araştırma sonunda bu testi Mozart dinleyerek yapan grubun daha fazla konsantre olduğunu ve bu müziğin diğer müzik türlerine göre daha az dikkat dağıttığını tespit etti.

teknoloji

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir