Yeni Konular

Kara Kedi Geçmesi Niçin Uğursuzluk Getirir?

kara-kedi_aymoliKediler gibi bir o kadar insanların aklımızı bulanıklaştıran diğer bir canlı daha vardır mıdır? Bazı kişiler burada ki yün yumaklarını severken kimileri bırak sevmeyi nefret ederler, ayrıca önünden geçmesini dahi istememektedirler. Hele aynı kedi yanlışlık la siyah renk ise … Kültürümüze dahi girmekte olan klişeler var; “Aranıza kara kedi mi girdi? ” diye insanlar söylerler, aralarında güzel geçinen kişiler küskünlük olduğunda söylerler. O halde  , rahatlarına bakan bu tatlı canlıların uğur getirmediğine olan düşünceleri nereden gelmektedir; hiç düşündünüz mü?

Aslen zamana bakıldığında birden fazla medeniyetlerde miyavlamaktan başka bir şey yapmayan bu canlıların ilah gibi davranıldığını ve bakıldığına şahit oluruz. Milattan Önce 3000’de önceki Mısırlılar kedileri kutsal tek canlı olarak görürlerdi; hatta kara dişi kediciklerin kadın tanrı şeklinde onay edildikleri kazı işlemleri dolayısıyla gösteren duvar kabartmalarında belli olmuştur. O devirde Mısır’da kedileri hastalanması ayrıca ölmemesi için korumak adına yasalar dahi sunulmuştu. Evin kedisinin ölmesi aile için tek felaketti. Aile fakir veya zengin olsun fark etmez, kedi mumyalanır, çok güzel kumaşlara sarılır, hatta mezarında yanına değerli taş ve madenler bırakılırdı. Kedilerin Mısırlıları burada ki kadar etkilemesinin sebebinin fazlaca yüksek yerden düştüklerinde bile yara almadan yaşamaları olmasından dolayı sanılmaktadır. Kedinin dokuz can taşıyan bir canlı olduğu inancı o sıralarda evrimleşmiştir.

 

Uygarlıklar ilerlerdikçe toplumların da kediciklere bağlılığı da yükseldi; Hindistan’da, Çin’de kedicikler insanların en sevdikleri canlı oluvermişlerdir. O zamanlarda, şimdiki inanmanın tersine tüy yumaklarının başkasının yanından geçiyor olması, o insan adına uğur olarak getirdiği söylenmekte idi.

Kara Kedi Geçmesi Niçin Uğursuzluk Getirir?

Kediciklerden , en önemlisi de kara kedilerden kin duyulması, Hristiyan dininde kendisinden eski medeniyetleri onların sembol onay ilan ettikleri durumları mahvetmek dürtüsüyle Orta Çağ’da, İngiltere’de yayılma görüldü. Özgürlük yanlısı , istediğini okuyan, “ inat eden ” ve “ kurnaz ” yapısı, sayılarının da şehirlerde fazla derecede artması bir araya gelmesi ile, kediler ilgi azaldı.

karakedi

O senelerde evlerinde tüy yumaklarını besleyenler yalnız yaşayan parası olmayan ve yaşı ilerlemiş bayanlardı. Gene o seneler falcı ayrıca büyücü inanışının bütün Avrupa’da isteriye dönüştüğü yıllardı. Siyah kedi besleyen bu kadınların kara sihir ve büyü yapıyor olduklarına ilişkin karalamalar için düğmeye basıldı ve başlatıldı. Siyah kediciklerin karanlık saatlerde iblise döndükleri hakkında kaygı duyan bir dolu toplum efsaneleri yapıldı.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın