Yeni Konular

Kargo Firmaları Şımarıyor

367652fc8899a3e4071700f467c33f1bKargo firmalarıyla ilgili müşteri şikayetleri günden güne artıyor. Büyüyen pazara ve hızla gelişen teknolojik imkanlara rağmen teslim sürelerinin uzadığı, bireysel müşterilere uygulanan fiyatların rahatsız edici şekilde arttığı, personel ve hizmet kalitesinin düştüğü herkesce malum. Şüphesiz bunun sebeplerinin başında sanal pazarın hızla büyüyor olması geliyor. Bu pazarın oyuncuları kargo firmalarını doyurur hale geldi ve bu da kargo firmalarının diğer müşteriler için çıtayı oldukça yükseltmesine sebep oldu.

Örneğin bundan on yıl önce yıllık 300-500 paket sevk eden bir gönderici, kargo firmaları tarafından aranan bir müşteri iken, bugün kargo firmaları yılda 2000 paket sevk edeceğini beyan eden bir müşteriyle sözleşme dahi yapmaya gerek duymuyorlar. Diğer yandan bireysel olarak ayda yılda bir kargo göndermek durumda kalan tüketici ise acınacak halde. Küçücük bir paket için belki de içindekinin tutarından daha fazla bir bedel ödemek durumunda kalıyor.

17-05-2015_094036

Yine örneklemek gerekirse taşınacak 1-2 desi ağırlığında veya hacminde en küçük bir paketin sözleşmesiz taşıma bedeli 20 TL’yi aşıyor. Ve hatta postayla 1 TL dolayında göndereceğiniz bir zarf kargo ile 10 TL dolayına alıcısına ulaşıyor. Tam da bu noktada “ama kargo hızlı bir ulaştırma şekli, posta çok geç gider” diyeceksiniz değil mi? Malesef durum artık orada da öyle değil. Bir çok kargo firması iş yoğunluğu nedeniyle özellikle bireysel müşterilerinin adreslerinden kargo teslim almayı bıraktıkları gibi, bazıları da şubeden teslim alma saatlerini dahi sınırlamış durumdalar. Yani artık öğleden sonra bir kargo şubesine paket götürdüğünüzde “malesef paketinizi teslim alamıyoruz” veya “teslim alalım ama yarın işleme alabiliriz” gibi cümleler duyup şok yaşayabilirsiniz.

Kargo Kamyoneti
Kargo Taşıma Aracı

Devamında da teslim alınan paketiniz gideceği şehre ulaşacak, muhtemelen orada da bir gün sonra dağıtıma çıkacak, eğer yoğunluk nedeniyle yetiştirilemezse sonraki gün alıcısına ulaşacak. Artık şaşırmayın canım, evet kargonuzun teslimi neredeyse bir haftayı buldu ama malesef durum bu. Yani kargo son günlerde hem yavaş hem de pahalı bir hizmet oldu çıktı. Hasarlı paketlerden, muhatap olduğunuz eğitimsiz ve kaba personelden, “işinize gelirse” tavrındansa hiç bahsetmeyelim. Tüketiciler bu sıkıntıları yaşarken kargo firmalarının şubeleri de sanal satıcıların düşük ücretle yoğun çalıştırdığı, sözü sakınmazsak “sömürdüğü” işletmeler haline geliyor. Sizin 15-20 TL’ye taşıtamadığınız paketleri onlar 2-3 TL’ye taşıtıyor, yeri geliyor iade veya değişim için geri taşıtıyor, taşıtıyor da taşıtıyor. Kargo firmalarının merkezleri sürümden kazanıyor, olan şubelere oluyor.

kargo-paket

 

Özetlersek bu işten zararlı çıkanlar başta tüketici ve kargo şubeleri çalışanları iken, pazardaki tekellerinden faydalanarak tüketiciyi, çalışanlarını ve diğer esnafları mağdur ederken kazananlar ise sanal satıcı-kargo firması konsorsiyumu. İyi ama bu konuda tüketiciye düşen nedir? Ne yapalım da bu tekere bir çomak sokalım derseniz; sanal siparişlerinizde kargo hizmetinden memnun olduğunuz firmalarla çalışan satıcıları tercih etmeye özen göstermeye dikkat etmeniz, tavsiye ederiz. Malum, artık her ürün bir çok farklı satıcı tarafından tedarik ediliyor. Yani seçeneğiniz çok. Diğer yandan paketi geciktiren, teslim etmeyip şubeden almanızı isteyen, ekstra ücret talep eden ve aklımıza gelmeyecek bir çok farklı uygulamayı önümüze getirme başarısını göstererek bizleri her daim şaşırtmayı bilen kargo firmalarıyla ilgili şikayetlerinizi de mutlaka satıcılara bildirin. Böylelikle onların da tercihlerini etkilemiş olursunuz. “Ben daha etkili bir tüketici olmak isterim, sıkıntıyı biz yaşıyoruz satıcının da kargocunun da yaptıkları yanına kalıyor” derseniz, tüm siparişlerinizde iade ve cayma hakkınız olduğunu bilerek geciken veya sorun yaşadığınız kargoları teslim almamayı da düşünebilirsiniz. Sektöre yeni oyuncular girmedikçe ve tüketici tekel haline gelen firmaları tercih etmeye devam ettikçe bu sorunların artacağı görünüyor. Umarız sektör temsilcileri ve tüketici dernekleri bu alanda çalışmalarını artırırlar ve tüm imkanların geliştiği bu devirde bir hizmetin kötüye gitmesinin önüne geçerler.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Aşk Temalı En Başarılı Filmler

Duygularımızın içtenlikle sergilendiği ve işlendiği sanat dallarından biri olan sinemada, aşk temalı filmleri izlemek konusunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir