Yeni Konular

Kariyer Değiştirirken Yapılan En Yaygın 5 Hata

Kariyer Değiştirirken Yapılan En Yaygın 5 HataKariyer Değiştirirken Yapılan En Yaygın 5 Hata

Kariyer değiştirirken yapılan en yaygın 5 hata aslında birçok çalışanın başına gelmiştir. Çalıştığı işte ya da mesleğinde mutsuzluğu deneyimleyen çok sayıda kişi yeni bir başlangıç için kariyer değiştirmeyi seçmektedir. Ancak bu süreç sanıldığı kadar kolay değildir ve birçok kişi kendisine yeni bir kariyer planı çizerken çeşitli hatalar yapmaktadır. Çok sayıda insan, 2 nedenden herhangi biri için belli bir takım şeylerin peşinden koşmaktadır: 1) Tesadüfen ya da kazayla karşımıza çıkan ama hoşumuza giden işler. 2) Onları hevesle isteyip elde etmek için çabaladığımız işler. Bir kariyeri seçmek ve inşa etmek büyük olasılıkla bu iki nedene bağlıdır. Bazı insanlar için bir kariyer akademik bir çaba iken; bazıları içinse tamamen kendi ilgi alanlarına yönelik tuhaf rastlantılar ya da bir çabanın eseridir. Ancak her ne sebeple olursa olsun, kariyer hedefleriyle ilgili bu kararlar değişime maruz kalabilmektedir. Özellikle kariyer değişimde yapılan birçok hatanın faturası bazı durumlarda oldukça moral bozucu olabildiğinden, kariyer değiştirirken yapılan en yaygın 5 hataya tek tek değinerek bu hataların mümkün olduğunca azaltılması yönünde adımlar atacağız.

Kariyer Değiştirirken Yapılan En Yaygın 5 Hata

  • Yeterince Tasarruf Yapmamak

Özellikle yüksek ücretli işler bizlere ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşmadan önce, limiti oldukça yüksek birkaç kredi kartına sahip olmamızı sağlarlar. Kariyer başlangıcında ya da ortasında edinilen bu kartlar bizleri daha lüks ürünlerin tüketimine iterek, rahatlıkla dar günler için birikim yapamamamıza neden olur. Kariyer değişimi, bir geçiş süreci olduğundan dolayı, yeterli birikimimizin olmaması bizim geçinme ile kariyer seçimi arasında tercih yapmak gibi hayati bir karar almamıza yol açar. Bu türden bir geçim savaşı ise, bizlere istenmeyen zorluklar yaratır ve yeni projelere odaklanmamızı zorlaştırır.

a3X5kO

  • Esas Yeteneklerin Göz Ardı Edilmesi

Birçok kişi kariyer değiştirmeyi çalışma stilinin değişmesi olarak düşünür. Bu doğru olsa bile, hatırlanması gereken bir diğer önemli nokta ise daha önce edinmiş olduğumuz tecrübelerimizi unutmamamızın gerekliliğidir. Üzülerek söylemek gerekir ki kariyer değiştirenlerin çoğu, önceki kariyerlerindeki güçlü yönlerini ve başarılarını bırakır ve bambaşka bir alana ya da sektöre girerler. Bunu yapanlar, genellikle kendilerini sudan çıkmış balık gibi hissederler ve yetersiz bilgileriyle yeni işlerinde sıkıntılı bir sürece merhaba derler.

  • Çok Fazla Yeni Fikrin Olunması

Girmeyi düşündüğümüz alanla ilgili birçok düşüncemizin olması, aynı zamanda kafamızın karışık olduğu ya da net bir fikrimiz olmadığı anlamına da gelmektedir. Bu yüzden yaratıcı bir zihne sahip olsak bile, ticari bir düşünceyi ilerletme aşamasında başarılı olamayabiliriz. Kısacası, çok sayıda fikre sahip olmamız aslında yeni sorunlar anlamına gelmektedir.

3LAa2M

  • Bir Planın Olmaması

Kariyer değişimi öncesinde yapılması gerekenlerin başında öncelikle ciddi bir planlama gelmektedir. Örneğin, çalışma alanı değişimi farklı diploma dereceleri, öncelikli tecrübeler ve yeni sertifikalar gerektirebilir. Böylesi bir durumda, gözümüzü karartmamız duruma karşı kayıtsızlığımızın bir kanıtı olacaktır. Planlama, kariyer değişiminde önemli bir rol oynar. Bir kariyer oluşturmak için çok sıkı çalışmak ve birkaç yılı feda etmek gerekir.

  • Büyük Beklentilerin Olması

bDy2YjKariyer değiştirirken yapılan en yaygın 5 hatadan sonuncusu ise büyük beklentilerdir. Burada unuttuğumuz nokta, hayallerimizin bir gecede gerçek olmayacak olmasıdır. Hedeflerimize ulaşmamız için yıllarca sabırla çalışmamız gerekir. Büyük beklentilerle cesaretimiz çok çabuk kırılır; ancak içimizde en ufak bir umut ışığının yanabilmesi için gerçek bir çabalama süreci gerekmektedir. Hayallerimize de zaten bu şekilde kavuşabiliriz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir