Yeni Konular

Karpuzun faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların önüne geçer?

Karpuzun faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların önüne geçer?Karpuzun faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların önüne geçer?

 

          Karpuz, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasındadır. İçerisinin sulu ve tatlı olması nerede ise hepimizin ilgisini çeker ve hoşuna gider. Sulu ve tatlı olması yanında antioksidan özelliği ile vücudu temizlediğini biliyor muydunuz? Bu nedenle kanser oluşumuna da mani olmaktadır. Bunun gibi birçok faydası bulunan karpuzun bu makalemizde faydalarından bahsetmeye çalışacağız.

Karpuzun faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların önüne geçer?

Karpuzun yararları nelerdir?

  • Cilt sağlığı korumada: Erken yaşta kırışıklıkların önüne geçer. İçerisindeki A vitamininden dolayı cildin nemli kalmasına yardımcıdır.
  • Kemikler için ideal: Kemik sağlığına yardımcı olması, içerisinde bulunan likopen maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde, kalp ve damar hastalıklarından vücudu korumaktadır. Kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılarken, kan basıncında da düzenleme sağlar.
  • Vücuttaki yağları eritir: İçerisinde bulunan sitrülin maddesi sayesinde yağ birikimi gibi olumsuz durumların önüne geçer. Sitrülinin amino asit olması nedeniyle yağ yakımı hızlanır. Böbrekler bu doğrultuda daha etkin çalışır.
  • Böbrekler için: Karpuzun sulu olması idrar ihtiyacını arttırır. İdrar bu yolla daha çok aktif hale gelir. Karaciğerin yorulmadan çalışmasını ve idrar söktürmesi ile böbrekler daha kolay işlevini görür.
  • Kas ağrıları ve uykusuzluk için: Uyku ve kas ağrıları yanında sinir sisteminin de daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Kan basıncı dengesi sağlar: Kan basıncına yardımcı olan karpuz, felç ve buna benzer rahatsızlıkların önüne de geçmiş olur. Kalp krizi riskini azaltmak için özellikle yaz aylarında sıklıkla karpuz tüketilmelidir.

 

Sonuç itibari ile karpuz, halk arasında yazın çok tüketilmesi yanında, çoğu kimsenin bilmediği hastalıklarında önüne geçmiş olur. Bu nedenle bu besleyici meyve, özellikle çocuklara tavsiye edilmeli ve yaz aylarında günde 2-3 dilim gibi de tüketilmelidir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir