Yeni Konular

Kaşarlı Soğan Dolması

c59967eba0dc384f23a889dcae6c1c57Kaşarlı Soğan Dolması

Dolmasını yapmaya pek de alışık olmadığımız bu lezzet Osmanlı mutfağının en leziz tariflerinden bir tanesi. Pişirilmiş soğanın aroması, dolma içiyle birleştiğinde ortaya karşı konulmaz bir lezzet çıkıyor. Üstelik tüm dünyanın takdirini toplamış Osmanlı Mutfağının, kaybolmaması gereken tariflerinden biri.

Dolmasını yapmaya pek de alışık olmadığımız bu lezzet Osmanlı mutfağının en leziz tariflerinden

bir tanesi. Pişirilmiş soğanın aroması, dolma içiyle birleştiğinde ortaya karşı konulmaz bir lezzet çıkıyor. Üstelik tüm dünyanın takdirini toplamış Osmanlı Mutfağının, kaybolmaması gereken tariflerinden biri. Birazdan okuyacağını tarif, kaşar ilavesiyle soğan dolmasının günümüzdeki yorumlanışı. Orijinal tarifte Soğan Dolması taş fırında pişirilmesi gereken bir yemek, evlerimizin mutfaklarına böyle bir imkan bulunmadığı için mahrum kaldığımız leziz aromanın boşluğu, bu tarifte kaşar peyniri ile kapatılmaya çalışılmış.

Malzemeler

1 Su bardağı Pirinç
2 Çorba kaşığı Zeytinyağı
Rendelenmiş kaşar peyniri
Bir su bardağı tavuk suyu
İki diş sarımsak
Dereotu
7-8 iri boy soğan

Hazırlanışı

Bir tavada yağı kızdırıp, kısık ateşte pirinci hafifçe kavuruyoruz. İnce kıyılış sarımsak ve ince kıyılmış dereotunu pirinçlere ilave ediyoruz. Bu aşamada dolma içi hazırlarken tercih ettiğiniz her türlü baharatı kullanmakta özgürsünüz. Tavsiyemiz bir çay kaşığının ucuyla tarçın ilave etmeyi unutmamanız yönünde, dilerseniz bu tarife kuş üzümü ve fıstık da bir hayli yakışacaktır. Ancak baharatlara karşı duyarlı ve hassas olanlar dolma harcının aromasını istedikleri gibi hazırlayabilirler. Pirinçler bir miktar kavrulup diğer malzemelerle özlendiğinde, tavuk suyu ile pirinçleri ıslatıyoruz. Pirinçler suyunu çekene kadar kısık ateşte bırakıyoruz. Diğer yandan iri soğanlarımızın dış kabuklarını soyduktan sonra, ikiye bölüyoruz. Soğanların ortalarında harcı doldurmak istediğimiz miktar kadar boşluk oluşturmamız gerekiyor. Bunu bir bıçak yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak soğanın pişerken su kaybederek, ne kadar inceldiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden soğanlarımızı çok inceltmemeye dikkat ediyoruz. Soğanlarımız hazır hale geldiğinde hazırladığımız dolma harcını içlerine dolduruyoruz. İçleri dolan soğan dolmalarını bir tepsiye dizerek, tepsinin dibine en fazla bir parmak kadar su ilave ediyor ve orta dereceye ayarlanmış fırına yerleştiriyoruz. Yaklaşık 15 dakika sonra, soğanların üzerine rendelenmiş kaşarı da ilave edip 10 dakika daha pişmesi için fırında bırakıyoruz. Kaşarlı soğan dolmalarımızı servis tabağına alıp yeşilliklerle süsleyerek servis edebilirsiniz. Tek seferde bitmez ise bir sonraki gün fırında hafifçe ısıtarak yeniden servis edebiliriz. Afiyet olsun.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın