Yeni Konular

Kayseri Gezilecek Görülecek Yerler

Kayseri ili, binlerce yıllık tarihe şahitlik etmiş kaleleri, doğa harikası vadileri, yaylaları, bunların yanında kümbetleri, camileri, müzeleri, medreseleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Sizler de bu güzellikleri görmeye karar verdiyseniz ilk etapta gezmeniz, görmeniz gereken yerlerden kısaca bahsedelim;

 

Develi Kalesi
Develi Kalesi

Develi Kalesi, tarihi Bizans döneminden önceye dayanan bu kale, Kayseri tarihine tanıklık etmiş ve birçok turistin uğrak yeridir. Develi kalesi ne yazık ki günümüze gelene kadar sağlamlığını koruyamamıştır. Selçuklu devrinin yaşanmışlıklarını çok iyi yansıtan bu kaleyi gezip görmenizi tavsiye ederiz.

 

Soğanlı Vadisi
Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi, Kayseri kentinin turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Doğa harikası bu yer, zamanında ev olarak kullanılmış mağaraları, kayalardan yapılmış kiliseleri ile dikkatleri üzerinde toplamakta bu şehirde.

 

Hunat Hatun Medresesi
Hunat Hatun Medresesi

Hunat Hatun Medresesi, Selçuklu dönemini yansıtan en önemli yapılardandır. Kayseri şehir merkezinde bulunmaktadır. Aktif olarak kullanılan bu mekân önceleri müze olarak hizmet vermiş, şu anda bir nevi çarşı gibi kullanılan mekândan Kayseri’yi tanıtacak hediyeler almanız mümkün.

 

Bayramhacı Kaplıcası
Bayramhacı Kaplıcası

Bayramhacı Kaplıcası, Kayseri ilinde Kocasinan sınırları içinde bulunmaktadır. Bu şifalı sular birçok yerden çok fazla turist çekmektedir bölgeye. Birçok hastalığa derman olan Bayramhacı Kaplıcalarına uğramadan gitmeyin.
Bünyan Ulu Cami, yapıldığı dönemim mimarisini çok iyi bir şekilde ortaya koyan bu eseri görmeden Kayseri ilini terk etmemelisiniz. Bünyan ilçesi sınırları içinde yer almaktadır Bünyan ulu cami.

 

Kültepe Ören yeri
Kültepe Ören yeri

Kültepe Ören yeri, hala kazıldıkça bulunan yeni tarihi eserlerle tarihe büyük ışık tutan yerlerden biridir. Karahöyük köyü civarında bulunmaktadır. Burada bulunan eserler yine aynı yerde açık havada sergilenmektedir. Açık hava müzesi konumundadır burası. Bu özellikleri sayesinde birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı durumundadır.
Kayseri Kalesi, birçok uygarlık tarafından kullanılmış en eski kalelerden biridir. Bu bölgede kurulan birçok beylik, devletler tarafından onarılmıştır. Bu sayede günümüze kadar sağlamlığını korumuştur. Özellikle iç surları hala sapasağlamdır. Kayseri il merkezindedir bu kale.

 

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi
Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Kayseri ilinin Melikgazi ilçesinde bulunur. Hem konağın kendisi, hem de içinde sergilenenler tarihe büyük ışık tutmakta ve bu sayede her yıl çok fazla turistin akınına uğramaktadır.

 

Soğanlı Harabeleri
Soğanlı Harabeleri

Soğanlı Harabeleri, içinde bulunan kilise ve mağaraları roma dönemi mimarisini ve tarihini yansıtmaktadır. Tarihin bir döneminde mezarlık olarak da kullanılmış olan bu yerdeki kiliseler günümüzde hala sağlamlığını korumaktadır.
Kayseri ilinde diğer gezip, görmeniz gereken yerler; Akkışla Kalesi, Kayseri Atatürk Evi, Hacı Kılıç Medresesi, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Sultan Sazlığı, Ahi Evran Müzesi, Köşk Medrese, Avgunlu Medresesi, Ağırnas Yeraltı Şehri, Karatay Han, Alaca Kümbet, Barsama Vadisi, Erciyes Kayak Merkezi, Kent ve Mimar Sinan Müzesi, Erdemli Harabeleri ve daha birçok yerdir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir