Yeni Konular

Kedilerde Tüy Dökülmesi

12-10-2015_220030Kedilerde tüy dökülmesi mevsime bağlı gelişebileceği gibi stres, yetersiz beslenme, parazit, gıda alerjisi, hormonal hastalıklar  gibi sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Evinizde bir kediyle yaşamaya başladıysanız, hayatınızın nasıl değiştiğinin de farkına varmış olmalısınız. Stresli bir iş gününün ardından evinize mutsuz adımlarla ilerlerken, kapıda sizi karşılayan masum kedi bakışları günün tüm yorgunluğunu alabilecek güçtedir. Kedinizin kafasıyla sizi selamlaması, bacaklarınıza sürtünmesi, hatta aranızda geliştirdiğiniz ilişkiye bağlı olarak ‘hoşgeldin’ öpücüğü vermesiyle stres yükü yavaş yavaş azalır. Hele bir de kedinizi kucağınıza alıp, yumaşacıktüyleri arasında parmaklarınızı gezdirdiğinizde artık kediniz de siz de huzurlu bir gevşemeye hazırsınız demektir.

Ama kediniz kucağınızdan indiğinde, döktüğü tüyler nedeniyle artık siz de bir kedi gibi görünüyorsanız, bu durum can sıkıcı olabilir.  Tüy konusunda hassas bazı hayvan sahipleri, bu durum nedeniyle can dostları kedileriyle yollarını ayırmayı bile düşünebilir.

Kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri

Mevsim geçişlerinde kediniz tüy dökebilir. Yaz döneminde daha ince, kışın ise daha kalın tüylereihtiyacı olduğu için, ilkbahar ve sonbahar ayları kedinizin tüy dökme mevsimidir. Bu son derece doğal. Endişelenmeyin. Kedinizi düzenli olarak taramanız, dökülmeye hazır tüylerin oraya buraya yapışmasını engelleyip, fırçada toplanmasını sağlar. Ayrıca unutmayın kediler büyüme dönemlerinde de tüylerini dökebilir.

Strese dikkat

Eğer kediniz, stresli bir süreçteyse bu da tüy dökülmesine neden olabilir. Veteriner korkusu, tıbbi müdahale, ev değişikliği, evde yeni bir canlının yaşamaya başlaması, ani korkular kedinizde strese ve dolayısıyla tüylerinin dökülmesine neden olur.

Bir sağlık sorunu yaşıyor olabilir

Kediniz yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle de tüy döküyor olabilir. Bu durumda tüy dökülmesini bir işaret kabul edip, veterinerinizle görüşmeniz en sağlıklısıdır. Kedinizde iç ve dış parazitler, gıda alerjileri, yetersiz beslenme, hormonal hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, bazı enfeksiyonlar gelişmiş olabilir ve bu da tüylerinin dökebilir. Eğer dikkatli biriyseniz, kedinizdeki tüy dökülmesinin bir hastalık sonucu geliştiğini farketmeniz kolay olacaktır. Böylece onu zamanında veterinere götürüp, tedavisinin de zamanında yapılmasını sağlayabilirsiniz. İşte o çok canınızı sıkan tüyler, aslında kedinizin hayatını kurtarmak için küçük bir işaret olabilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın