Yeni Konular

Kepeği Geçirmek İçin Ne Yapabilirim

kepekGüzelliklerinden ödün vermeyen kadınlar için korkulu kabuslardan biri de kepek. Kepek cilt hastalıklarının en sık görüleni olarak karşımıza çıkıyor. Toplamda yedi katmandan oluşan ciltte, en üst katmandaki ölü deri hücreler yenilendikçe dökülür. Dökülme işlemi haddinden fazla olduğunda ise kepek ortaya çıkar.

Sadece Saçlarda Değil

Sadece saçlarda olmamakla beraber, vücudumuzun hemen her bölgesinde kepek oluşumuna rastlanır ancak gözle görülemez. Saçlardaki kepeğin görülebilir olmasının sebebi, ölü derinin saçlardan kurtulamamasıdır.

Kepeği Azaltmanın Yolları

Kepekten tamamen kurtulabileceğimizi söyleyemeyiz ancak doğru saç bakımı ile giderek azaltılabilir. Saçlardaki kepek probleminin çözümünde yaygın olarak kullanılan şampuanların içeriğinde genellikle kömür katran, salisilik asit, kükürt, selenyum sülfit, pyrithione çinko gibi maddeler vardır. Kepek sorunu genellikle kuru saçlarda görüldüğünden, toplumda var olan uzun süre yıkanmayan saçların kepekten kurtulacağı kanısının aksine, saçların kepek şampuanı ile sık sık yıkanması ve iyi durulanması gerekir. Durulama işleminin ardından saçlarda şampuan ya da krem artıkları kalmamış olmalıdır.

kepek

Hormonal dengesizlik, aşırı terleme, stres, fazla miktarda kullanılan saç spreyi, sıkı bağlanmış toka ve eşarp türü aksesuarları kepek oluşumunun başlıca sebepleri olarak sayabiliriz. Unutulmaması gereken bir şey var ki, kepek sıradan bir problem değil; bir cilt hastalığıdır. Kepek şampuanları ile giderilemediği durumlarda uzman doktorlardan destek alınmalıdır.

Kepek tedavisine stres, yorgunluk ve aşırı uykusuzluk gibi bedeninizi yıpratacak olaylardan uzak durarak başlayabilirsiniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın