Yeni Konular

Kerbala Olayı Nedir – Nasıl Olmuştur

Kerbela Olayı Nedir
Kerbela Olayı Nedir

Kerbala Olayı Nedir – Nasıl Olmuştur?

Kerbela vakası diğer isimiyle kerbela katliamı (kırımı) Müslümanlar amaçlı tarihleri süresince meydana iştirak eden en berbat olaylardan biridir.

Hz. Muhammed’in torunu olan  meydana iştirak eden Hz.Hüseyin’in minik tek grubu ile, Emevi halifelerinden Yezid’e ilişkili askerler Hicri 61. Senesinin 10 muharrem gününde bugünkü Irak hudutları içerisinde meydana iştirak eden Kerbela’da karşılaşmış, içerisinde bayan ve çocuklarında yer aldığı Hz.Hüseyin‘in olduğu topluluk şehid edilmiştir.

 

Yezid’in Hz.Muaviye’nin ölümünden sonra halife olması Küfe halkı enbaşta olmak üzere bütün Müslümanların reaksiyonunu çekmiştir.Yezid’in o dönemki geleneklere uymadan halife olması Müslümanlar içinde eşitsizlikler yaşanacağının tek göstergesiydi.Bunu üst kısmına Hz.Ali’ye iştirak eden yakınlıklarıyla malum Küfe halkı Hz.Hüseyin’e tek mektup yazdı ve onu Küfe’ye çağrı etti. Şam’ın başkentimiz inşa edilmesi Küfe’yi ekonomik olarak derinden etkilemiş ve politik ehemmiyetini de kaybetmesine kapı aralamış oldu.

Kerbela Savaşı
Kerbela Savaşı

Hz.Hüseyin ile Emeviler arasındaki savaş Bağdat’ın belli bir süre dışarısında yer alan Kerbela’da başlamıştır.Emevi silahlı gücü öncesinde Hz.Hüseyin’i savunmaya çalışanları sonra da Hz.Hüseyin ile beraberindeki 72 kişiyi öldürmüştür.
Daha sonra Hz.Hüseyin ve eşliğinde öldürülenlerin başları öncesinde Küfe’ye oradan da Şam’a götürülmüştür.Şam’a götürülenler içerisinde Hz.Hüseyin’in himayesinde meydana iştirak eden bayan ve çocuklarda vardı.Bu bayan ve çocuklar tek yil süresince gözetim altında tutulduktan sonra özgür bırakıldılar.

Kerbela Savaşı Harita
Kerbela Savaşı Harita

Hz.Hüseyin’in öldürülmesi Yezid’in rakipsiz kalıp güçlenmesine ve Şia hareketinin meydana çıkmasına neden olmuştur.Şia Kerbela olayında sonra yalnızca tek mezhep olarak meydana çıkmış sonra politik tek durum halini almıştır.
Kerbela vakası her biri aracılığıyla kınanan tek olaydır.Yezide de içerisinde olmak üzere Kerbela katliamına neden meydana iştirak eden her biri lanetlenmiştir.

Kerbela Olayında Yaşananlar
Kerbela Olayında Yaşananlar

Hz.Hüseyin’in naaşı Kerbela halkı aracılığıyla defnedilmiş ve sonra türbesi yapılmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın