Yeni Konular

Kim İl Sung Kimdir

Kim İl Sung Kimdir
Kim İl Sung Kimdir

Kim İl Sung, Kore Demokratik Halk Cumhuriyetini ya da daha çok bilinen adıyla Kuzey Kore’yi 1994 yılındaki ölümüne kadar 46 yıl boyunca demir yumrukla yönetmiştir. Öldükten sonra yerine oğlu geçti ve Kuzey Kore hanedanlık düzeniyle yönetilen ilk kominist rejim oldu.

Kim İl Sung, 15 Nisan  1912 yılında Korenin kuzeydoğu eyaletinde, orta sınıf bir ailede doğdu.Babası Kim Hyung-Jik öğretmendi.Asıl adı Kim Song Ju’ydu. Ancak ilerleyen yıllarda adını değiştirecek ve Kim il Sung olarak tanınacaktı.Kore tarihi boyunca güçlü komşuları tarafından tehdit edilen bir ülke olmuştur. Kim’in doğumundan iki yıl öncede Japonya’nın yayılmacı politikalarının bir sonucu olarak işgale uğradı. Japon yönetimi her geçen gün daha set bir hal aldı. Böyle bir ortamda büyüyen Kim öğrencilik yıllarından itibaren işgal karşıtı eylemlere katılmaya başladı. Okul kitaplarının Korece yerine Japonca okutulması teşebbüsü üzerine Kim ve diğer okul arkadaşları  çeşitli protesto gösterileri düzenlediler. 1925 yılında Kim ve ailesi Japon baskısından kaçmak için Kuzey Çin’e yani Mançurya’ya kaçtılar.

Mançurya’da öğrenimine devam eden Kim burda Çin Komünist Partisi ile tanıştı.Daha sonra da Kore-Çin sınırında Japonlarla mücadele edebilmek için orduya katıldı.Çinli gerillalar bozguna uğrayınca Kim diğerleri ile birlikte Sovyetler Birliğine kaçmak zorunda kaldı.Kim, burada eğitimini tamamladı ve 1945’te Sovyet ordusuna katıldı.Pyongyang’ı işgal eden birlikte görev aldı.Koreliler tarafından kurtarıcı olarak karşılandılar. Efsanevi Kore kahramanı anlamına gelen Kim İl Sung adını aldığı söylenir.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Koreli liderler geleneksel başkent Seul’de toplanmışlardı. Ancak Amerika ve Sovyetler ülkenin Kuzey ve Güney Kore olarak bölünmesine karar verdiler.Koredeki koministler üç gruba ayrılmışlardı: Birinci Sovyet müttefikleriydi içlerinde Sovyetlerden dönmüş Koreliler vardı.İkinci grup Çin’den geri dönen ve Çin tipi kominizm isteyen gruptu.Üçüncü grupta Çin ve Japonya’nın sömürge faaliyetlerine isyan etmiş yerli halk vardı.Kim Kore’deki Sovyet komutanlar tarafından lider yapılmak isteniyordu.O dönemde ülkedeki tanınırlığı çok fazla değildi. Sovyetler, Kuzeydeki yönetimin başına gelebilmesi için Kim’in rakiplerini etkisiz hale getirmesine yardım ettiler.Sonuç olarak 1948 yılında Kim Kuzey Kore’nin ilk başkanı oldu.

Kim 46 yıl boyunca tüm gücü elinde tuttu.Başkan olarak yaptığı ilk işlerden bir Sovyetleri Kore’yi birleştirmek konusunda ikna etmek oldu.1950 yılında Kim, Sovyet ordusuyla birlikta Güney Kore’ye saldırdı ve işgale başladı.Güney Kore’nin durumu ümitsiz görünürken Birleşmiş Milletler duruma müdahi oldular. Birleşmiş Milletlerin müdahalesi sonucu Kuzey Kore yenilgiler almaya başlayınca Kim, Çin’de destek istedi.Çin birlikleri ilk başta başarılı olsalarsa Birleşmiş Milletlerin karşı saldırısı üzerine sınır 38. paralelde sabitlendi.Böylece Kim’in yeniden birleşme hayalleri son buldu.

Kim İl Sung yönetimde Sovyet diktatörlerinkine benzer bir yöntem izledi.Özellikle lider kültüne çok önem verdi.Böylelikle kendi gücünü de arttırmış oldu.1960 yılına gelindiğinde otoritesine tehdit olabilecek kimse kalmamıştı.Anne ve babasına, amcalarına ve dedesine onursal “Devrimci Kahraman” statüsü verdi.Ülkede  ciddi bir korku havası hakim olmaya başladı. Kuzey Kore dış dünyayla tamamen kapalı bir ülke haline geldi. Muhalif olduğundan şüphelenilen herkes en ağır cezalara çarptırıldı.

Kim il Sung 1965’te Juche ideolojisinin temellerini açıkladı. Juche öndere koşulsuz sadakati gerektiriyordu.Ayrıca Sovyetlerin Stalin’in ölümünden sonra benimsediği destalinizasyon politikasına da bir tepkiydi. Juche Kuzey Kore Devletinin resmi ideolojisi olarak kabul edildi.Ömrünün sonlarına doğru Kim İl Sung oğlu Kim Jong İl’i yerine geçmesi için hazırlamaya başladı ve ona önemli görevler verdi.1994’te geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.Vasiyeti gereği Kim Jong il yeni devlet başkanı oldu.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir